WEBSOR Electrical Information Territory. Intelektuálna hra „magická elektrina“ Otázky pre kvíz z elektrotechniky

Domov / technológie

Pri práci s deťmi vo veku 5-6 rokov je užitočné používať intelektuálne hry. Výrazne zvyšujú duševnú aktivitu detí a robia hodiny zaujímavejšie.

Ciele hry

Vzdelávacie:

  • Oboznámiť predškolákov s prejavmi statickej elektriny;
  • Stanovte si pravidlá pre bezpečnú manipuláciu s elektrospotrebičmi v domácnosti.

Vzdelávacie:

  • Rozvíjať duševnú aktivitu, schopnosť pozorovať, analyzovať a vyvodzovať závery.

Vzdelávacie:

  • Podporujte túžbu rokovať;
  • Podporujte záujem o pozorovanie sveta okolo vás;

Materiály a vybavenie na lekciu:

  • laptop;
  • obrazovka;
  • pieseň na telesnú výchovu.

Materiály na experimenty:

  • plastové rúrky;
  • kusy vlnenej tkaniny;
  • plastové hrebene;
  • kúsky papiera;
  • konfety.
  • loptičky

Materiály pre didaktické hry:

  • Spárované obrázky zobrazujúce predmety.
  • Vystrihovacie kartičky s obrázkami elektrických spotrebičov

Materiály na odraz:

  • dlane troch farieb;

  • kresba "Pomocník"

Priebeh hry:

Organizačný moment

učiteľ. Chlapci, je tu nejaký balík. Kto to poslal?

Fixies (z obrazovky). Ahojte priatelia, poslali sme vám balík. Požiadali ste o opravu hodiniek. Sú v pohode. Stačí správne vložiť batériu do zásuvky, plus do plus, mínus do mínusu. Skúste to sami.

Učiteľ vezme hodinky, prezrie si ich a spolu so žiakmi vloží batérie. Hodiny odtikali.

Chlapci, prečo išli hodiny? Aká sila sa skrýva v batériách?

Názory chlapov.

Učiteľ: Batérie obsahujú elektrickú energiu, ktorá nie je nebezpečná, môžete povedať aj elektrický prúd. Stačí len správne vložiť batériu. Potečie elektrický prúd a zariadenie, podobne ako naše hodinky, začne fungovať.

Fixies. Zaujíma nás aj to, čo viete o elektrine a elektrických spotrebičoch, a pozývame vás do nášho laboratória. Na to však musíte nájsť kľúč.

učiteľ. Chlapci, ste pripravení povedať Fixies, čo viete o elektrine a elektrických spotrebičoch? Odpovede žiakov.

Za týmto účelom s vami urobíme kvíz. Rozdeľujeme sa do dvoch tímov: „Žiarovka“ a „Prúd“.

Deti sú rozdelené do tímov, dostávajú emblémy a vyberajú si kapitánov.

učiteľ. Zoberte sa, zapamätajte si všetko, čo viete, odvážne odpovedzte. Splnenie úloh bude hodnotiť porota. Za každú správne splnenú úlohu dostanú žetóny.

Kvíz

učiteľ. Náš kvíz má 5 kôl. Aby sme sa dostali do pracovného ducha, začnime rýchlym prieskumom. (Materiály v prezentácii)

Bleskový prieskum

1. Tím "Žiarovka"

Kam a na aké číslo zavolať v prípade požiaru? (Do hasičskej stanice, 01, 112)

2. Príkaz "Aktuálny"

Čo by ste mali povedať pri volaní hasičov? (Adresa, priezvisko)

zaokrúhľujem

Odpovede "Žiarovka"

Pokračujte vo fráze: elektrické spotrebiče sú... (zoznam).

Obrázky na obrazovke: mikrovlnná rúra, práčka, varná kanvica, vidlička. Vyberte ďalšiu položku. Prečo si to myslíš? (Všetko sú to elektrické spotrebiče a vidlička je príbor).

Odpovede "Aktuálne"

Pomenujte predmety jedným slovom: magnetofón, počítač, žehlička, vysávač (elektrické spotrebiče).

Na obrazovke sú obrázky: tanier, kastról, chladnička a panvica. Vyberte ďalšiu položku. Prečo si to myslíš? (chladnička je elektrický spotrebič a všetko ostatné je riad).

2. kolo

Zadanie: uveďte známe pravidlá používania elektrických spotrebičov. Tímy jeden po druhom odpovedajú: kto ich vie najviac vymenovať?

(ukážkové odpovede).

  • Do zásuvky je možné zapojiť iba funkčný elektrický spotrebič.
  • Nedotýkajte sa odkrytých drôtov.
  • Nezapájajte do jednej zásuvky niekoľko zariadení súčasne - môže dôjsť k požiaru.
  • Ak zo zariadenia vychádza dym, treba ho okamžite vypnúť.
  • Nenechávajte zapnuté elektrické spotrebiče bez dozoru.
  • Deti by sa ich nemali dotýkať.
  • Je nebezpečné dotýkať sa drôtov a elektrických spotrebičov mokrými rukami!
  • Do zásuviek nič nevkladajte!
  • Pri odchode z domu musíte vypnúť svetlá a vypnúť domáce spotrebiče!

III kolo

Cvičenie. Na stoloch každého tímu sú rozrezané karty s obrázkami elektrických spotrebičov. Každý musíte zozbierať dve karty a dohodnúť sa, kto bude zastupovať elektrospotrebiče. A treba ich takto prezentovať.

Som práčka, pomáham prať a odstreďovať bielizeň. šetrím čas. Bezo mňa by to bolo veľmi ťažké.

Fyzická pauza

učiteľ. Chlapci, viem, že Fixies milujú pieseň „Pomogator“. (sprievod v prezentácii)

VI kolo

Na aké zakázané činy sa vzťahujú tieto obrázky?

Otázka pre tím „Lampochka“.

Otázka pre tím „Tok“.

V kolo

A teraz navrhujem hru „Čo je, čo bolo“.

Máte obrázky domácich spotrebičov, ktoré teraz pomáhajú, a predmetov, ktoré ľudia používali pred príchodom elektriny.

Účastníci „Žiarovky“, odfoťte domáce spotrebiče. A vy, „Tok“, obrázok s predmetom, ktorý ste predtým používali.

Pozrite sa pozorne na to, čo každý má, a nájdite pár.

Deti sa fotia a spájajú dvojice:

práčka - koryto, vysávač - metla, elektrický sporák - krb, stolná lampa– sviečka, vejár – vejár

Skvelé! Úloha je dokončená. Videli ste, ako to bolo predtým a o koľko pohodlnejšie je to teraz. A teraz, milá porota, zhrňme výsledky (zhrnutie).

učiteľ. A aké sú tieto zvláštne vlastnosti? Vyzerajú ako puzzle. Je hra ponúkaná? Poďme ich pozbierať. Áno, toto je kľúč k laboratóriu Fixies. Poďme do laboratória.

Experimenty v laboratóriu

učiteľ. Existujú rôzne druhy elektriny: život ohrozujúce a nie nebezpečné. To, čo nie je nebezpečné, nás ticho a nenápadne obklopuje v prírode. Urobíme niekoľko experimentov so zdravotne nezávadnou elektrinou. Skúsme ho „chytiť“ a hrať sa s ním.

Materiály pre každého: kus vlnenej látky, plastová tyčinka, kúsky tenkého papiera.

Chlapci, vezmite palicu a dotknite sa kúskov papiera. Papier by sa mal „lepiť“ na tyčinky. "Zaseknutý"? (nie)

Ako ju môžem prinútiť, aby to urobila?

Návrhy detí.

Teraz sa pokúsime urobiť naše prútiky magické, elektrické. Musíte si vziať kus vlnenej látky a silno ňou trieť palicu. Pomaly a opatrne ho prineste na kúsky papiera. čo sa stalo? (Papiere sa „prilepili“ na palicu)

Prečo sa prútik stal elektrickým? (Otreli to kusom látky)

Skvelé! Podarilo sa vám chytiť elektrinu.

Pamätáte si, už ste niekedy pri obliekaní pocítili jemné praskanie a niekedy dokonca iskry? Ukazuje sa, že elektrický prúd môže žiť v oblečení. Toto je statická elektrina.

Skúsme chytiť elektrinu hrebeňom.

Materiály pre každého: podnosy na konfety, plastové hrebene.

Dotknite sa hrebeňa konfety. Deje sa niečo s konfetami?

Názory detí.

Vezmite si hrebene a rozčešte si vlasy. Prinesieme hrebene ku konfetám. čo vidíš?

Odpovede detí.

Ukázalo sa, že aj v našich vlasoch je elektrina. Chytilo sa to pri česaní. Kefy na vlasy sa stali elektrickými. Môžete tiež povedať - elektrifikovaný.

S akou elektrinou sme teda robili pokusy? aké to je?

Reflexia

Povedzme „ďakujem“ Fixies za opravu hodiniek a za zaujímavé experimenty v laboratóriu.

Zhodnoťme aj našu hru. Aj tu nám pomôžu Fixies.

Poslali mi „Pomogator“ a dlane. Pripojíme ich k „Pomogatoru“. Upozorňujeme, že dlane sú rôznych farieb. Ak sa vám naša intelektuálna hra páčila, vezmite si červenú dlaň. Tá zelená sa mi veľmi nepáčila. Vôbec sa mi to nepáčilo, bola to nuda, priložil som modrú ruku na „Pomogator“.

Deti pripevňujú dlane.

učiteľ. Chcem oceniť aj našu intelektuálnu hru. Páčilo sa mi, ako ste aktívne odpovedali na otázky a plnili náročné úlohy, takže k „Pomocníkovi“ pripojím červenú dlaň!

Pripravila učiteľka prvej kategórie Galina Aleksandrovna Nazarova.









Veľký Maxwell o ňom povedal: „Výskum..., v ktorom stanovil zákony mechanickej interakcie elektrických prúdov, patrí medzi najbrilantnejšie práce, aké sa kedy vo vede uskutočnili. Zdalo sa, že teória a skúsenosť okamžite prúdia z hlavy tohto „Newtona elektriny“ v plnej sile a úplnosti. Na jeho náhrobnom kameni sú vytesané slová: „Bol taký láskavý a jednoduchý, ako bol veľký. (Andre-Marie Ampère)

Objavil jeden z najdôležitejších kvantitatívnych zákonov obvodov elektrického prúdu. Zistil stálosť prúdovej sily v rôznych častiach obvodu a ukázal, že prúdová sila klesá so zväčšujúcou sa dĺžkou drôtu a so zmenšovaním jeho prierezovej plochy. Našiel sériu mnohých látok zvyšujúcich odolnosť. (Georg Ohm).

Povolaním sládok bol vynikajúcim experimentátorom, študoval zákony uvoľňovania tepla elektrickým prúdom a výrazne prispel ku kinetickej teórii plynov. (James Joule.)


Bol rytierom Čestnej légie a získal hodnosť senátora a grófa. Napoleon si nenechal ujsť príležitosť zúčastniť sa zasadnutí Francúzskej akadémie vied, kde vystúpil. Vynašiel elektrickú batériu, pompézne nazývanú „koruna plavidiel“. (Alessandro Volta.)

Akademikom sa stal ako 39-ročný a práca o magnetizme a elektrine nehrala pri jeho zvolení ani najmenšiu rolu. V podstate žiadne neboli. Za výskum v oblasti matematiky a chémie bol zvolený do sekcie geometrie. (Andre-Marie Ampere)

Bol známy svojou neprítomnosťou. Hovorilo sa o ňom, že raz so sústredeným pohľadom uvaril hodinky vo vode 3 minúty, pričom v ruke držal vajíčko. (Andre-Marie Ampere)

Jeden z najdôležitejších zákonov elektriny objavil v roku 1785 pomocou torznej váhy. Technika, ktorú použil, opäť dokazuje, že vynaliezavosť ľudskej mysle nepozná hraníc. (Charles Coulon.)













ODPOVEĎ: Druhým drôtom je karoséria auta.

ODPOVEĎ: Ťažký zásah elektrickým prúdom je možný pri napätí od približne 30 V.

ODPOVEĎ: Počas búrky je nebezpečné stáť v dave, pretože výpary, ktoré sa uvoľňujú, keď ľudia dýchajú, zvyšujú elektrickú vodivosť vzduchu.

ODPOVEĎ: Sklenená nádoba žiarovky, potiahnutá vrstvou vlhkosti, vedie elektrický prúd, ktorý za určitých podmienok môže spôsobiť zranenie človeka.

ODPOVEĎ: Biologický účinok prúdu závisí od veľkosti prúdu pretekajúceho telom obete. Prúd 0,025 A spôsobuje prechodovú paralýzu a prúd 0,1 A alebo viac je smrteľný.

ODPOVEĎ: Elektrický prúd prechádza prevažne úsekom obvodu s menším odporom. Ak sa ľudské telo ukáže byť lepším vodičom, elektrický prúd prejde cez neho a nie cez strom.

ODPOVEĎ: Odpor žiarovky baterky je malý - niekoľko Ohmov, ale odpor celej girlandy je niekoľko stoviek Ohmov a odpor prsta je niekoľko tisíc Ohmov. Keď je obvod zapojený do série, pokles napätia v sekcii je úmerný jeho odporu. Preto prst, ak je vložený do zásuvky, dostane takmer celé sieťové napätie.

Popis prezentácie po jednotlivých snímkach:

1 snímka

Popis snímky:

Shchepachev V.I., majster odbornej technickej školy Chebarkul Kvíz „Úžasná elektrina“

2 snímka

Popis snímky:

Cieľ: Nekonvenčnou zábavnou formou zopakovať hlavný programový materiál, rozvíjať kognitívnu aktivitu a tvorivosť žiakov, ich vynaliezavosť, postreh a zmysel pre humor a rozširovať ich technické obzory. Rozvojové úlohy: rozvíjať a upevňovať zručnosti pri riešení experimentálnych, výpočtových a kvalitatívnych problémov, rozvíjať ústny prejav žiakov, učiť ich aplikovať poznatky v novej situácii; naučiť kompetentne vysvetľovať vyskytujúce sa fyzikálne javy, rozvíjať schopnosti tímovej práce v kombinácii so samostatnou činnosťou žiakov. Úlohou pedagogického pracovníka je vytvárať podmienky na prejavenie aktivity žiakov, rozvoj ich individuality; rozvíjanie výskumnej kompetencie študentov; zvýšenie ich záujmu o predmet.

3 snímka

Popis snímky:

Epigraph: Usilujte sa pochopiť vedu stále hlbšie. Smäd po poznaní večnosti. Len s prvým poznaním na teba zažiari svetlo, naučíš sa: poznaniu niet hraníc. Ferdowsi (perzský a tadžický básnik, 940-1030)

4 snímka

Popis snímky:

Plagát: Nech je práca v plnom prúde, Súťaže sú ťažké, O úspechu nerozhoduje osud, ale vaše vedomosti!

5 snímka

Popis snímky:

1. súťaž „Rozcvička“ Tímy musia odpovedať na položené otázky a po splnení úloh dostanú dve heslá, ktoré sa stanú rozlúčkami pre ďalší úspech. (Odpovede sa predkladajú porote). Otázky na zadanie pre 1. tím: Jedna z prírodných vied (vezmite 3. písmeno). Kladná elektróda elektrickej batérie (vezmite 2. písmeno). Jednotka merania sily prúdu (vezmite 1. písmeno). Častica, ktorú vedci objavili v jadre (vezmite 1. písmeno). Látka, ktorá nevedie elektrický prúd (vezmite 2. písmeno). Meno ruského vedca, ktorý postavil prvý elektromotora(vezmite 1. písmeno). ODPOVEDE: Fyzika. anóda. Ampere. Neutrón. Dielektrikum. Jacobi. HESLO: „vedomosti“.

6 snímka

Popis snímky:

1. súťaž „Rozcvička“: Úlohové otázky pre 2. družstvo: Výkres znázorňujúci spôsoby zapojenia elektrických zariadení do obvodu (vezmite 1 písmeno). Látky, ktorých vodivosť je medzi vodičmi a dielektrikami (vezmite 11. písmeno). Jednotka elektrického náboja (vezmite 3. písmeno). Zariadenie na meranie sily prúdu (vezmite 1 písmeno). ODPOVEDE: Schéma. Polovodiče. Prívesok. Ampérmeter. HESLO: „sila“.

7 snímka

Popis snímky:

2. súťaž „Úlohy“: Slovo učiteľa: A teraz pozývam tímy, aby sa zúčastnili súťaže „Hrad historikov vedy a techniky“. 1 študent z tímu je v prípade potreby pozvaný na riešenie výpočtových úloh historického obsahu. Poznámka: Navrhujem zoznam historických úloh do súťaže „Hrad historikov vedy a techniky“. Problém č.1 1. júla 1892 začala v Kyjeve premávať električka po trati Podol-Chreshchatyk. Jeho motor bol navrhnutý na prúd 20 A pri napätí 500 V. Aký silný bol motor? (Odpoveď: 10 000 V = 10 kW). Úloha č.2. Závod v Perme zostrojil v roku 1887 dynamo stroj podľa nákresov ruského inžiniera N. G. Slavjanova. Mal výkon 18 kW a dokázal vyrobiť prúd ZOO A. Aké bolo napätie na jeho svorkách? (Odpoveď: 60 V.) Úloha č.3. Prvým domácim usmerňovačom bol vysokonapäťový ortuťový usmerňovač navrhnutý V.P. Vznikol v roku 1922, mal výkon 10 000 W a produkoval prúd pri napätí 3500V. Aký prúd poskytoval usmerňovač? (Odpoveď: 1,29 A.) Úloha č. 4. Najväčšou rozhlasovou stanicou pôsobiacou v Rusku počas prvej svetovej vojny bola Chodnskaja. Mal prúdový generátor s výkonom 320 kW a napätie na jeho svorkách bolo 220 V. Nájdite prúd generovaný generátorom. (Odpoveď: 1455 A.)

8 snímka

Popis snímky:

3. súťaž „Znalci“ Najprv sa prečíta referát pripravený študentom na tému „Vplyv elektrického prúdu na ľudský organizmus“ (pozri „Zábavné večery z fyziky na strednej škole“, s. 103). Potom nasleduje kvíz na tému „Elektrický prúd a bezpečnosť ľudí“. Kvízové ​​otázky sú napísané na svetlých, farebných okvetných lístkoch sedmokrásky a sú ponúkané tímom, z ktorých si môžu vybrať.

Snímka 9

Popis snímky:

KVÍZOVÉ OTÁZKY: V aute vedie od batérií k žiarovkám len jeden vodič. Prečo tam nie je druhý vodič ODPOVEĎ: Druhý vodič je karoséria auta. Aké je minimálne napätie, ktoré spôsobuje človeku vážny úraz elektrickým prúdom ODPOVEĎ: Vážny zásah elektrickým prúdom je možný pri napätí približne od 30 V. Prečo je nebezpečné stáť v dave počas búrky? stáť v dave počas búrky, pretože výpary uvoľňované pri dýchaní ľudí zvyšujú elektrickú vodivosť vzduchu. Prečo môže byť človek vo vlhkých miestnostiach zasiahnutý elektrickým prúdom, aj keď sa dotkne sklenenej žiarovky žiarovky ODPOVEĎ: Sklenená žiarovka žiarovky potiahnutá vrstvou vlhkosti vedie elektrický prúd, ktorý môže za určitých podmienok spôsobiť zranenie? k osobe.

10 snímka

Popis snímky:

KVÍZOVÉ OTÁZKY: Čo určuje biologický účinok prúdu a aká veľkosť prúdu môže spôsobiť smrť ODPOVEĎ: Biologický účinok prúdu závisí od veľkosti prúdu pretekajúceho telom obete. Prúd 0,025 A spôsobuje prechodovú paralýzu a prúd 0,1 A alebo viac je smrteľný. Prečo sa blesk prechádzajúci stromom môže odkloniť a prejsť cez osobu stojacu pri strome ODPOVEĎ: Elektrický prúd prechádza prednostne časťou obvodu s menším odporom? Ak sa ľudské telo ukáže byť lepším vodičom, elektrický prúd prejde cez neho a nie cez strom. Girlandy na vianočný stromček sa často vyrábajú z žiaroviek na baterky. Žiarovky sú zapojené do série a potom každá z nich dostáva veľmi malé napätie. Prečo je nebezpečné odskrutkovať jednu žiarovku a strčiť prst do jej objímky ODPOVEĎ: Odpor žiarovky baterky je malý - niekoľko Ohmov, ale odpor celej girlandy je niekoľko stoviek Ohmov? prst je niekoľko tisíc ohmov. Keď je obvod zapojený do série, pokles napätia v sekcii je úmerný jeho odporu. Preto prst, ak je vložený do zásuvky, dostane takmer celé sieťové napätie.

11 snímka

Popis snímky:

KVÍZOVÉ OTÁZKY: Prečo je pri preprave horľavých kvapalín na telo cisterny pripevnená reťaz, ktorá sa pri pohybe ťahá po zemi? ODPOVEĎ: Pri preprave v cisternách sa horľavé kvapaliny rozvíria a elektrizujú. Aby sa predišlo iskreniu a požiaru, používa sa obvod, ktorý vybíja náboje na zem. Kto vlastní slová: „Teraz už viem, ako vyzerá atóm“? ODPOVEĎ: Tieto slová patria anglickému fyzikovi Rutherfordovi, boli povedané v roku 1911. Čo je to blesk? ODPOVEĎ: Elektrický výboj v atmosfére vo forme lineárneho blesku je elektrický prúd, pričom sila prúdu sa mení v priebehu 0,2-0,3 s, počas ktorých prúd v bleskoch trvá. Približne 65% všetkých bleskov pozorovaných v našej krajine má maximálny prúd 10 000 A, ale v zriedkavých prípadoch dosahuje 230 000 A. Kto vynašiel žiarovku? ODPOVEĎ: Ruský vynálezca - Alexander Nikolajevič Lodygin. Americký vynálezca Edison dostal niekoľko žiaroviek Lodygin: do Ameriky ich priniesol ruský dôstojník. Koncom roku 1879 Edison vytvoril vlastnú žiarovku so skrutkovacím päticou a objímkou ​​s názvom Edisonian. Všetky patenty vydané Edisonovi boli formulované len ako návrhy na zlepšenie predtým patentovanej lampy Lodygin. Poznámka: na kvízové ​​otázky musíte odpovedať správne, za každú správne zodpovedanú otázku - 1 žetón.

12 snímka

Popis snímky:

4. súťaž „Hľadám“: Učitelia: a teraz usporiadame súťaž „HĽADAJ“, ktorá bola jednou z domácich úloh. Tímy dostali vopred úlohu – nájsť zaujímavosti v časopisoch a knihách na tému „Elektrina“ a pripraviť krátke správy. Slovo dostanú zástupcovia tímov. Pedagogickí zamestnanci: je čas odovzdať slovo porote a zhrnúť výsledky súťaží.

Snímka 13

Snímka 14

Popis snímky:

5. súťaž „Milovníci krížoviek“: Horizontálne: Fyzikálna veličina, ktorej merná jednotka je pomenovaná po talianskom vedcovi Voltovi. Meno ruského vedca, ktorý sa podieľal na prvých experimentálnych štúdiách atmosférickej elektriny v Rusku. Vertikálne: Látky, ktoré dobre prenášajú elektrický prúd. Meno ruského vedca, ktorý zostrojil prvý elektromotor. ODPOVEDE: Napätie. Lomonosov. Dirigenti. Jacobi. Učiteľ: Porota zhrnie výsledky súťaží.

15 snímka

Popis snímky:

6. súťaž "Čo to znamená?": Pedagogickí zamestnanci: a teraz usporiadame súťaž "Čo to znamená?" Na stole sú rôzne zariadenia na predvádzanie pokusov. Zástupcovia tímov musia ukázať skúsenosti, ktoré pripravili, a tím súpera musí vysvetliť skúsenosti, ktoré videli. Do úvahy sa berie vtip a originalita odpovedí

16 snímka

Popis snímky:

7. súťaž „Ľudia vedy“: Pedagogický pracovník: súťaže „Ľudia vedy“, ktorá sa bude konať teraz, sa zúčastňujú všetky tímy súčasne. Cieľom tejto súťaže je určiť pred súťažiacimi meno a priezvisko vedca pomocou informácií o ňom. Jeden účastník za tím je pozvaný a požiadaný, aby dokončil úlohu; Zadanie pre účastníka: vymenujte vedca, ktorého priezvisko pozostáva z 5 písmen: prvé je v názve elektródy pripojenej na kladný pól zdroja prúdu; druhý - druhý v názve odporovej jednotky; tretí - tretí v názve zariadenia na meranie prúdu, štvrtý - štvrtý v názve jednotky prúdu; piaty - posledný v názve zariadenia na meranie napätia. ODPOVEDE: Anóda. Ohm. Ampérmeter. Ampere. Voltmeter. HESLO: Ampere.

Snímka 17

Popis snímky:

7. súťaž „People of Science“: Zároveň prebieha 2. fáza súťaže pre všetky tímy. Otázky: Veľký Maxwell o ňom povedal: „Výskum..., v ktorom stanovil zákony mechanickej interakcie elektrických prúdov, patrí medzi najbrilantnejšie práce, aké sa kedy vo vede uskutočnili. Zdalo sa, že teória a skúsenosť okamžite prúdia z hlavy tohto „Newtona elektriny“ v plnej sile a úplnosti. Na jeho náhrobnom kameni sú vytesané slová: „Bol taký láskavý a jednoduchý, ako bol veľký. (Andre-Marie Ampere) Objavil jeden z najdôležitejších kvantitatívnych zákonov obvodu elektrického prúdu. Zistil stálosť prúdovej sily v rôznych častiach obvodu a ukázal, že prúdová sila klesá so zväčšujúcou sa dĺžkou drôtu a so zmenšovaním jeho prierezovej plochy. Našiel sériu mnohých látok zvyšujúcich odolnosť. (Georg Ohm). Povolaním sládok bol vynikajúcim experimentátorom, študoval zákony uvoľňovania tepla elektrickým prúdom a výrazne prispel ku kinetickej teórii plynov. (James Joule.) Bol rytierom Čestnej légie, dostal hodnosť senátora a grófa. Napoleon si nenechal ujsť príležitosť zúčastniť sa zasadnutí Francúzskej akadémie vied, kde vystúpil. Vynašiel elektrickú batériu, pompézne nazývanú „koruna plavidiel“. (Alessandro Volta.) Akademikom sa stal ako 39-ročný a práca o magnetizme a elektrine nehrala pri jeho zvolení ani najmenšiu rolu. V podstate žiadne neboli. Za výskum v oblasti matematiky a chémie bol zvolený do sekcie geometrie. (André-Marie Ampere) Bol známy svojou neprítomnosťou. Hovorilo sa o ňom, že raz so sústredeným pohľadom uvaril hodinky vo vode 3 minúty, pričom v ruke držal vajíčko. (André-Marie Ampère) Jeden z najdôležitejších zákonov elektriny objavil v roku 1785 pomocou torznej váhy. Technika, ktorú použil, opäť dokazuje, že vynaliezavosť ľudskej mysle nepozná hraníc. (Charles Coulon.) Učitelia: teraz si to zhrňme. Slovo poroty.

18 snímka

Popis snímky:

8. ročník súťaže „štafeta“: Učiteľ: je čas otestovať si svoje znalosti vzorcov a teoretického materiálu na vyplnenú tému „Elektrina“ a súťaž „Štafeta“ nám v tom pomôže. Táto súťaž prebieha v dvoch kolách. Cieľom súťaže je preveriť vedomosti žiakov o vzorcoch. Fáza 1: je pozvaný jeden účastník za tím a sú mu zadané úlohy; Zároveň prebieha 2. etapa súťaže s názvom „Let’s Solve“, v ktorej kapitáni tímov dostávajú úlohy. Čas prípravy odpovede je 5 minút. Odpovede sa predkladajú porote. Učitelia: tak, priatelia, začnime!

22 snímka

Popis snímky:

Učiteľ: No, teraz nastal čas zhrnúť výsledky našej vyučovacej súťaže. Dnes sme odviedli dobrú prácu: zopakovali sme hlavný programový materiál na tému „Elektrina“, aplikovali naše znalosti v nových situáciách. Chcel by som dúfať, že dnešná lekcia vo vás prebudí smäd po novom poznaní, pretože „veľký oceán pravdy“ pred vami stále leží nepreskúmaný. Kým porota určí víťaza, hodina reflektuje so študentmi. Porota hovorí: zhrnutie výsledkov, ocenenie víťazov.

Natália Kazáková
Kvíz v prípravná skupina na tému "Elektrina"

Kvíz v prípravnej skupine na danú tému: "Elektrina"

Ciele:

zovšeobecňovať poznatky o každodennom živote elektrické spotrebiče, ich účel a pravidlá používania; zovšeobecniť predstavu o profesii elektrikár

podporovať rozvoj opatrnosti a obozretnosti;

rozvíjať logické myslenie a pamäť, schopnosť počúvať odpoveď priateľa bez prerušenia;

kultivovať pozornosť, koncentráciu, citlivosť, schopnosť reagovať.

Prípravné práce: pozerať sa elektrické spotrebiče, riešenie hádaniek, čítanie literatúry k danej téme.

Vybavenie a materiály: karty s obrázkami elektrické spotrebiče, hádanky

Priebeh kvízu:

Vychovávateľ: Dobrý deň, milí priatelia, dnes držíme kvíz.

Musíme sa rozdeliť na 2 tímy, vybrať kapitána a vymyslieť názov tímu.

Predstavím vám našu porotu. Body pre tím zapíše….

Za vymyslenie názvu tímu - 1 bod.

Dnes je pre nás nezvyčajný deň,

Sme úprimne radi, že vás môžeme privítať!

Tu sa deti zhromaždili, aby sa hrali,

Je čas, aby sme to začali!

Vychovávateľ: Dozviete sa tému nášho kvízu po uhádnutí hádanka:

Do vzdialených dedín, miest

Kto chodí po drôte?

Svetlé veličenstvo!

Tento… (elektriny) .

1. Bleskový prieskum

Každému tímu položím otázku a vy budete musieť odpovedať, kým na vás príde rad. Za každú správnu odpoveď získate 1 bod.

Pokračovať: elektrické spotrebiče sú...(TV, chladnička a pod.).

Pomenujte ďalšiu položku: mikrovlnka, práčka, TV, zástrčka. (vidlička)

Pomenujte ďalšiu položku: tanier, panvica, chladnička, panvica. (chladnička)

Pomenujte to jedným slovom: magnetofón, počítač, žehlička, vysávač - toto. (elektrické spotrebiče) .

Cez čo prechádza prúd? (drôty)

V akých prípadoch elektrina je užitočná? Ktoré sú nebezpečné? (Užitočné, keď môžete sledovať televíziu, variť jedlo, nabíjať telefón. Nebezpečné, keď dôjde ku skratu a potom dôjde k požiaru)

2. Hádanky. Za každú správnu odpoveď vám dávame 2 body.

Obdivujte, pozerajte -

Severný pól je vo vnútri!

Sneh a ľad sa tam trblietajú,

Žije tam samotná zima.

Navždy túto zimu pre nás

Prinesené z obchodu.

(chladnička)

Ak uvidím prach, budem reptať,

Dokončím a prehltnem.

(Vysávač)

V plátennej krajine

Pozdĺž listovej rieky

Loď sa plaví,

Teraz späť, teraz vpred.

A za ním je taký hladký povrch -

Nevidno ani vrásku.

(železo)

Ak stlačíte tlačidlo -

Bude tam hudba

(magnetofón)

Zázračná krabička –

Má okno.

V tom okne -

(TV)

Pozrite sa na sud

Vrch sa vo mne točí.

Nikoho neudrie

Ale to všetko pokazí.

(mixér)

Na stole v čiapke,

Áno, v sklenenej fľaši,

Priateľ sa usadil -

Veselé Svetlo

(Stolná lampa)

3. Hra "Čo za čo?" Za každú odpoveď je priradený 1 bod

Moderátor ukazuje na kartách elektrické spotrebiče a deti hovoria o svojom zámere.

ŽEHLIČKA, VARNÁ KONVICA – TELEFÓN – BENDER – CHLADNIČKA – FÉN

4. Telovýchovná minúta « Elektrina» . Porota s nami robí cvičenia.

Prúd prechádza drôtmi (Striedavo udierajte prstami jednej ruky o prsty druhej ruky.)

Svetlo nás privádza do bytu (Beží na mieste)

Aby zariadenia fungovali:

Chladnička, monitory, (Ohýbame prsty jeden po druhom)

Mlynčeky na kávu, vysávač,

Prúd priniesol energiu. (Klopnite päsťou jednej ruky o päsť druhej.)

5. Hra "otázka" Za správnu odpoveď dostanete 1 bod.

*Ako sa volá povolanie človeka, ktorý to robí elektriny? (elektrikár) Čo zahŕňa jeho práca? (oprava elektrické spotrebiče)

* Kto je inžinier? čo robí? (inžinier- elektrikár, prichádza so schémami)

6. Rébus. Za správnu odpoveď -2 body.

Musíte vymyslieť slovo súvisiace s elektriny.

Vytvorte slovo na základe prvých písmen predmetov zobrazených na obrázku obrázky: tekvica, uhorka, zemiak.

7. Loptová hra "Nebezpečný - nie nebezpečný". Porota medzitým počíta body, ty a ja si zahráme hru "Nebezpečný - nie nebezpečný". Pomenujem predmet, ak je tento predmet nebezpečný, tak odhoď loptu, ak nie nebezpečný, tak ju chyť.

železo; -metla, -zips, -knihy, -fén, -zápalky

Moderátorka: Náš kvíz sa skončil. Vidím, že ste všetci odviedli skvelú prácu.

Spočítali moderátori body? Výborne, vyhrali 2 tímy!

Vždy si pamätáte pravidlá

Aby tieto problémy nenastali náhle

A problémy neprichádzali

A niekde zrazu som ťa našiel.

A nemusíte ich len poznať,

A neustále to robiť.

Publikácie k téme:

Zhrnutie integrovanej lekcie v prípravnej skupine „Kúzelná elektrina“ Vzdelávacie oblasti: „Sociálno-komunikačný rozvoj“; "kognitívny vývoj"; "Umelecký a estetický rozvoj"; „Reč.

Zhrnutie spoločných vzdelávacích aktivít učiteľa a detí prípravnej školskej skupiny „Moderita a elektrina“ od Vetrov.

Zhrnutie vzdelávacieho voľného času „Dobrá elektrina pre deti“ pre deti prípravnej skupiny Vo voľnom čase je prítomný inžinier bezpečnosti práce z MOESK Obsah programu: - systematizovať a objasniť doterajšie poznatky detí.

Matematický kvíz pre prípravnú skupinu matematický kvíz v prípravnej skupine Účel: Dať deťom radosť a potešenie z rozvojovej hry. Úlohy.

Priama vzdelávacia činnosť v seniorskej skupine „Elektrina a elektrospotrebiče“ Priama edukačná činnosť v seniorskej skupine. „Elektrina a elektrické spotrebiče“ Účel: - Obohatiť a rozšíriť vedomosti detí.

Základy > Problémy a odpovede

Zaujímavé otázky vo všeobecnej elektrotechnike


1.1. Sú následky prierazu dielektrika jedného z dvoch kondenzátorov rovnaké v prípade ich sériového a paralelného zapojenia?
Pri sériovom zapojení sa sieťové napätie privádza na pracovný kondenzátor a pri paralelnom zapojení dôjde ku skratu inštalácie.

1.2. Kovový plech sa vloží do plochého kondenzátora rovnobežného s doskami, ktorého hrúbka je 20 % vzdialenosti medzi doskami. Ako sa zmení intenzita elektrického poľa?
Zvýši sa 1,25-krát.

1.3. Prečo sa sušenie izolácie vinutí strojov, vodičov, káblov atď. vykonáva v nádržiach pod nízkym tlakom, aby sa odstránil vzduch?
Dielektrická konštanta vzduchu je menšia ako dielektrická konštanta izolácie. Vo vzduchových bublinách môžu vzniknúť značné intenzity elektrického poľa, ktoré môžu spôsobiť výboj.

2.1. Vedúci mal obľúbené príslovie: „Horúce spájkovanie je vždy studené a studené spájkovanie je vždy horúce. Čo myslel týmito slovami?
Pri spájkovaní za tepla je elektrický odpor kontaktu nízky a teplo sa v ňom nevyvíja.

2.2. V akom prípade je voltmeter zapojený do série s prvkami obvodu na meranie rozdielu potenciálov?
Pri meraní napr. d.s. zdroj.

2.3. Nemôže pohyb rukoväte reostatu ovplyvniť prúdy? elektrický obvod, v ktorej je zahrnutý?
Možno, ak nie je prúd vo vetve reostatu.

2.4. Môže byť napätie medzi svorkami zdroja väčšie ako napr. d.
Áno, napríklad pri nabíjaní batérie.

2.5. Tri pasívne prvky obvodu majú rovnaký odpor a konštantné napätie U zdroja je rovnaké vo všetkých režimoch. Ako by mali byť prvky obvodu pripojené, aby prúd bol 2-krát menší ako maximum a 4,5-krát väčší ako minimum? Vo všetkých prípadoch sa využívajú všetky prvky cieľa.
Ako dve paralelné vetvy.

2.6. Prečo svietidlo nesvieti, ak je zapojené do série s voltmetrom, pričom ich menovité napätie sa rovná napätiu siete a má rovnaký odpor?
Pri 50 % menovitého napätia sa lampa nerozsvieti.

2.7. Prečo lampy „vyhoria“ vo chvíli, keď sa rozsvietia?
V okamihu zapnutia je odpor žiarovky nízky, prúd je vysoký a na určenom mieste zničenia vlákna sa vyvíja veľa tepla.

2.8. Prečo, ak chcete vylúčiť akýkoľvek prvok z obvodu, stačí pripojiť vodič k jeho svorkám?
Odpor drôtu je blízky nule a po pripojení drôtu k akémukoľvek prvku sa stáva ešte menším.

3.1. Ako môžete určiť póly jadra, keď poznáte smer vinutia cievky a ku ktorému pólu zdroja je pripojená každá svorka?
Ak položíte dlaň pravá ruka na cievke tak, aby štyri prsty ukazovali smer prúdu v zákrutách, potom vysunutý palec ukáže severný pól (pozri problém 13).

3.2. Je možné zvýšením prúdu vo vinutí elektromagnetu neobmedzene zvýšiť jeho príťažlivú silu?
Nie V oceli elektromagnetu dochádza k magnetickému nasýteniu a vinutie sa prehrieva.

3.3. Jadro v tvare podkovy má dve identické magnetizačné cievky.
Aký je najlepší spôsob zapojenia cievok - sériovo alebo paralelne, ak každá z nich zodpovedá konštantnému menovitému sieťovému napätiu?
Paralelné zapojenie cievok zaťaží zdroj približne 4-krát väčším prúdom ako sériové pripojenie a je možné magnetické saturovanie jadra; Straty energie pri vysokom prúde sú tiež väčšie a ak nie je magnetická saturácia, magnetický tok je väčší.

3.4. Čo je nebezpečnejšie pre cievku s veľkým jednosmerným prúdom - otvorený obvod alebo skrat svoriek cievky?
E.m.f. samoindukcia pri skratovaní vývodov cievky nepresiahne sieťové napätie a pri prerušení terča toto napr. d.s. môže byť mnohonásobne vyššie ako napätie. Výsledkom je porucha medzizávitovej izolácie cievky.

4.1. Prečo neboli v obvode jednosmerného prúdu zohľadnené parametre ako indukčnosť a kapacita?
Pri konštantnom napätí nemôže cez kapacitu prechádzať žiadny jednosmerný prúd. Pri konštantnom prúde sa indukčnosť nezobrazuje.

4.2. Bude sa striedavý prúd nevyhnutne znižovať, ak je kondenzátor zapojený do série s cievkou?
Nie, pretože po zapnutí kondenzátora znovu aktívny odpor reťaz bude XL-Xc.

4.3. Prečo 220 V stýkač funguje takmer normálne pri napätí 127 V, ak je k nemu zapojený kondenzátor určitej kapacity?
V stave blízkom rezonancii sa napätie na stýkači môže priblížiť k menovitému napätiu.

4.4. Kedy je možné viac regulovať napätie - v jednosmernom alebo striedavom obvode?
V obvode jednosmerného prúdu je možné zapnúť iba reostat a v obvode striedavého prúdu je možné navyše zapnúť indukčnosť alebo kapacitu.

4.5. Aký je cieľ zlepšenia účinníka inštalácie?
Zníženie prúdu vo vodičoch prenosového vedenia, v transformátore a generátore, zníženie poklesu napätia, tepelných a energetických strát v nich, ako aj zníženie výkonu inštalovaných transformátorov a prierezu vodičov prenosového vedenia.

5.1. Ako sa zistí, ktorý vodič štvorvodičového trojfázového obvodu je neutrálny?
Prierez neutrálneho vodiča je zvyčajne menší ako prierez vodiča vedenia. Keď po zapnutí voltmetra vznikne napätie medzi dvoma vodičmi,krát menej ako pri použití ostatných dvoch vodičov, potom je v prvom prípade jeden z vodičov neutrálny.

5.2. Akú úlohu hrá neutrálny vodič v štvorvodičovom trojfázovom obvode?
Neutrálny vodič, ktorý má veľmi nízky odpor, neumožňuje veľký rozdiel v potenciáloch neutrálnych bodov generátora (alebo transformátora) a ním pripojeného prijímača.

5.3. Prečo sú trojfázové elektromotory pripojené vždy len k trom vodičom?
Trojfázový elektromotor má rovnaké prúdy vo všetkých lineárnych vodičoch a v diagrame tvorí trojcípu symetrickú hviezdu. Súčet takýchto prúdov je nulový a neutrálny vodič by bol bez prúdu. V obvode trojuholníka je neutrálny vodič bezvýznamný.

5.4. Elektrikár, ktorý súčasne uchopil konce prerušeného drôtu trojfázového vedenia, ich začal spájať bez odpojenia vedení. Veril, že na bezpečné spojenie častí drôtu, v ktorých nebol žiadny prúd, stačí byť izolovaný od zeme. Prečo sú jeho úvahy nesprávne?
Medzi koncami prerušeného drôtu je napätie 1,5-krát väčšie ako fázové napätie.

5.5. Prečo trojfázový transformátor pripojený k trojfázovému vedeniu nevytvára rotujúci magnetický tok?
Podmienka priestorového posunu vinutí nie je splnená: ich osi sú rovnobežné.

5.6. V troch rovnakých cievkach, keď sú spojené do trojuholníka, existuje symetrický režim.
Aká zmena prúdov spôsobí vypnutie jednej cievky?
Dve zostávajúce cievky budú prenášať rovnaké prúdy, z ktorých každá bude bez vetvenia prechádzať drôtom zapojeným do série s cievkou. V treťom vodiči zostáva prúd nezmenený.

6.1. Pri akom meracom mechanizme ampérmetra sa môže ručička po zapnutí obvodu vychýliť z nulovej polohy doľava, čo si vynúti zámenu napájacích vodičov?
V prípade použitia ampérmetra magnetoelektrického systému.

6.2. Prečo nemôžete použiť ampérmetre pre veľké menovité prúdy (napríklad 100 A) na meranie malých prúdov?
Pri nízkych prúdoch nebude prekonaná mechanická zotrvačnosť prístroja alebo bude ukazovateľ na samom začiatku stupnice, kde nie je možné vykonať meranie presne.

6.3. Ktoré zariadenia systému sú vhodnejšie, ak je podmienkou nízka cena a zariadenia budú používať nekvalifikovaní ľudia?
Zariadenia elektromagnetického systému.

6.4. Ako určiť hodnotu dielika stupnice elektrodynamického wattmetra?
Je potrebné vynásobiť menovité hodnoty napätia a prúdu a vydeliť počtom dielikov stupnice.

6.5. Ktoré zapojenie reostatu je najvhodnejšie: a) v sérii s prijímačom energie; b) paralelne s prijímačom energie; c) vo forme deliča napätia?
a) Pri sériovom zapojení musí reostat vydržať celý zaťažovací prúd;
b) keď je reostat zapnutý paralelne, je ľahké neúmyselne spôsobiť jeho prehriatie;
c) pri zapnutí ako napäťový delič je reostat neustále pod napätím a jeho časť je obtečená aj prúdom pri plnej záťaži.
Najväčšia plynulosť regulácie sa dosiahne v druhom prípade.

7.1. Prečo sa magnetoelektrické generátory v súčasnosti používajú len vtedy, keď nie je potrebný vysoký výkon (tachogenerátory, tlmivky atď.)?
Permanentné magnety strácajú svoje vlastnosti; magnetický tok v nich je malý a neumožňuje zmenu.

7.2. So zvyšujúcim sa zaťažením hriadeľa elektromotora s paralelným budením sa zvyšuje reakcia kotvy. Prečo sa rýchlosť otáčania elektromotora stále znižuje?
Súčasne s reakciou kotvy sa v nej zväčšuje úbytok napätia, pričom vplyv tohto úbytku napätia je väčší ako vplyv poklesu magnetického toku.

7.3. Je možné regulovať rýchlosť otáčania elektromotora počas prevádzky pomocou štartovacieho reostatu?
Nie, pretože odpor reostatu nie je určený na dlhodobý prechod prúdu.

7.4. Je možné získať indukciu napr. d.s. oddelené od elektromagnetického momentu?
Nie Ako v elektromotore, tak aj v generátore dochádza k súčasnému vzniku indukovaných e. d.s. a moment elektromagnetických síl.

7.5. Čo vysvetľuje skutočnosť, že rýchlostná charakteristika sériový budiaci elektromotor „mäkký“?
So zvyšujúcim sa zaťažením sa súčasne zvyšuje magnetický tok a pokles napätia v obvode motora.

8.1. Podľa akých znakov môžete rozlíšiť vinutie? vysokého napätia z nízkonapäťového vinutia?
Vinutie vyššieho napätia má väčší počet závitov a je vyrobené z tenšieho drôtu.
Pri koncentrickom vinutí je umiestnený ďalej od jadra a na svorkách má izolátory vyššieho napätia.

8.2. Na aký účel je jadro transformátora zostavené z tenkých plechov elektrotechnickej ocele, ktoré sú navzájom izolované lakom?
Na oslabenie vírivých prúdov.

8.3. Aké javy sa môžu vyskytnúť súčasne v jadre transformátora?
Magnetická saturáciaoceľ, keď zvýšenie hodnoty efektívneho prúdu nie je sprevádzané zvýšením magnetického toku.Magnetická hysteréziat.j. fenomén oneskorenia toku pri zmene magnetizačného prúdu. Vírivé prúdy , vyvolané zmenou magnetického toku prechádzajúceho jadrom transformátora.Magnetický rozptylt.j. uzatváranie magnetických čiar cez prostredie obklopujúce jadro.

8.4. Čo je charakteristické pre činnosť transformátora?
Praktická stálosť magnetického toku vo všetkých prevádzkových režimoch.

8.5. Aký je rozdiel medzi autotransformátorom a transformátorom?
Neprítomnosť nezávislého sekundárneho okruhu a prítomnosť elektrického spojenia medzi primárnym a sekundárnym okruhom.

9.1. Čo je potrebné urobiť na zmenu smeru otáčania trojfázového asynchrónneho motora?
Prehoďte dva vodiče vedúce k elektromotoru.

9.2. Trojfázový asynchrónny motor funguje pripojením statorových vinutí v konfigurácii trojuholníka.
Aký je najjednoduchší spôsob zvýšenia účinníka, ak sa práca vykonáva s miernym zaťažením?
Znovu pripojte vinutia statora z obvodu "trojuholník" k obvodu "hviezda".

9.3. Prečo pri štartovaní asynchrónneho elektromotora, keď napr. d.s. a prúd v rotore je maximálny, najväčší krútiaci moment sa nevyvíja?
V dôsledku sklzu rovnajúceho sa jednotke je reaktancia vinutia rotora vysoká a prúd je prakticky reaktívny.

9.4. Je možné zmeniť aktívny výkon elektromotora paralelným zapojením skupiny statických kondenzátorov?
Nie, pretože to závisí od zaťaženia elektromotora.

9.5. Čo je potrebné urobiť, aby sa zabezpečilo, že trojfázový asynchrónny motor vyvinie maximálny krútiaci moment na začiatku štartovania?
Je potrebné zvýšiť aktívny odpor obvodu rotora, čo je možné len s fázovo vinutým rotorom (t. j. rotorom so zbernými krúžkami).

10.1. Čo je synchrónny kompenzátor?
Synchrónny stroj pracujúci v režime nezaťaženého motora; je určený na výrobu jalového výkonu.

10.2. Aký je rozdiel medzi turbogenerátorom a vodíkovým generátorom?
Turbogenerátor - synchrónny generátor s nevyvýšenými pólmi určený na pohon parnou alebo plynovou turbínou. Hydrogenerátor - synchrónny generátor určený na pohon hydraulickou turbínou s priamym spojením ich hriadeľov.

10.3. Aká je rýchlostná charakteristika synchrónneho motora?
Pohľad na priamku rovnobežnú s osou x.

10.4. Vedie regulácia budiaceho prúdu stroja k rovnakým dôsledkom pri paralelnej prevádzke jednosmerných strojov a synchrónnych strojov?
V jednosmerných strojoch sa záťaž prenáša z jedného stroja na druhý týmto spôsobom, ale v synchrónnych strojoch iba regulujú jalový výkon.

10.5. Čo sa nazýva synchronizácia AC strojov?
Proces ich prípravy na zaradenie do paralelnej prevádzky.

11.1. Nie je pôsobenie magnetického zosilňovača v rozpore so zákonom zachovania energie?
Nie, pretože sa zvyšuje výkon, t. j. rýchlosť premeny energie, ale nie energia samotná.

11.2. Je stýkač vhodný na časté zapínanie?
Stykač dokáže zapnúť až 1500-krát za hodinu.

11.3. Ako môžete „uzamknúť“ triódu?
Tým, že mriežke poskytne určitý potenciál, negatívny vzhľadom na katódu; Čím vyšší je anódový potenciál, tým nižší musí byť potenciál mriežky na „uzamknutie“ lampy. Jeho hodnotu je možné nastaviť na základe charakteristík mriežky triódy.

11.4. Čo ukazuje taký parameter lampy ako zisk?
Zosilnenie ukazuje, koľkokrát je účinok sieťového napätia silnejší ako účinok anódového napätia.

11.5. Čo charakterizuje taký parameter lampy, ako je sklon charakteristiky anódovej mriežky?
Strmosť charakteristiky anóda-mriežka charakterizuje riadenie z potenciálu siete anódovým prúdom (u moderných žiaroviek strmosť dosahuje 40 mA/V).

12.1. Čo sa kontroluje pri výpočte drôtov?
Ohrev (prípustný prúd) pre daný prierez drôtu a strata napätia v ňom.

12.2. Môžu dve rovnaké rovnobežné čiary nahradiť jednu s dvojnásobným prierezom drôtu?
V prebytku, pretože hustota prúdu v tenkých drôtoch môže byť vyššia ako v hrubých.

12.3. Aké sú požiadavky na elektrické osvetlenie priestorov?
Dostatočné osvetlenie, rovnomernosť a nedostatok lesku.

12.4. Aké sú nevýhody ochrany časti elektrickej siete pred skratmi pomocou poistiek?
Poistky pri skratoch starnú a predčasne sa roztavia; nie je dosiahnutá selektivita akcie; hodnota taviaceho prúdu závisí od trvania prúdového zaťaženia a podmienok chladenia poistky.
Použitie poistiek je náročné v obvodoch s výkonnými motormi, ktorých rozbeh často trvá okolo 10 sekúnd a rozbehový prúd môže presiahnuť 5-7-násobok menovitého prúdu (poistka pri rozbehovom prúde nechráni motor v prípade preťaženia).

© 2024 ermake.ru -- O oprave PC - Informačný portál