Interaktiv o'yin kompyuter qurish. Ochiq dars - “Kompyuter kompaniyasi

Uy / Muzlab qoladi

"Kompyuter tuzilishi" mavzusidagi informatika darsi uchun biznes o'yini

Maktab informatika sinfi uchun kompyuter texnikasini sotib olish

Filyushina Elena Vladimirovna,

GBOU 339-son umumiy o’rta ta’lim maktabi
Sankt-Peterburgning Nevskiy tumani

Dars turi: olingan bilimlarni umumlashtirish darsi
Dars maqsadlari:
Didaktik: o'yin shaklida, talabalarning "Kompyuter tuzilishi" mavzusi bo'yicha bilimlarini umumlashtirish; elektron jadvallarda ishlash, Internetda ma'lumot izlash, taqdimotlar bilan ishlash.
Tarbiyaviy: talabalar birgalikda ishlashda muloqot qilish ko'nikmalarini egallashlari; o'quvchilarda o'z-o'zini tarbiyalash va o'z-o'zini tarbiyalash ko'nikmalarini shakllantirish.
Rivojlanayotgan: ijodiy fikrlashni faollashtirish; talabalarning shaxsiy qiziqishlarini kuchaytirish;
Pedagogik texnologiya: o'yin
Ish shakli: frontal, guruh
O'qitish usullari: qisman qidiruv
Vaqt va joy: Dars Sankt-Peterburgning Nevskiy tumanidagi 339-sonli GBOUning 11-1-sinfida o'tkazildi, "Kompyuter tuzilishi" mavzusidagi darsni umumlashtirdi.
AKTdan foydalangan holda resurslarni namoyish qilish: proyektor, kompyuter, dinamiklar.
Ishlatilgan DSO'lar: kompyuterni tanlash haqidagi filmdan parcha http://www.youtube.com/watch?v=SI04vc4WSkY
http://video.yandex.ru/users/zaazaa/view/22/
"Kompyuter tuzilishi" video kursi
  1. http://www.youtube.com/watch?v=fUcawTZFJ0k
  2. http://www.youtube.com/watch?v=J00TXshVzTM&feature=related
  3. http://www.youtube.com/watch?v=XpeB9Wtlkic&feature=related
  4. http://www.youtube.com/watch?v=WPkVd-twlTw&feature=related
  5. http://www.youtube.com/watch?v=8eJk3q-km18
  6. http://www.youtube.com/watch?v=TT95RZX_qhw&feature=related
  7. http://www.youtube.com/watch?v=FbBoBUplyq0&feature=related
  8. http://www.youtube.com/watch?v=5YnBA-0633w&feature=related
  9. http://www.youtube.com/watch?v=9EFgZGpnShg&feature=related
Dars g'oyasi . Talabalarga quyidagi ishbilarmonlik o'yinlari vaziyati taklif etiladi: “Sankt-Peterburg shahrida ikkita yirik kompyuter kompaniyasi - Kay va Computer World - maxsus kompyuterlar yig'adi. Har bir firmaning ma'lum bir kundagi ishi quyidagicha davom etadi. Ish kuni boshlanadi. Ertalab hali buyurtmalar yo'q va siz bo'sh vaqtingizda biror narsa qilishingiz mumkin, masalan, ishda ishlatiladigan savollar bilan blits-turnir o'ynang. Keyin buyurtma keladi: mijoz, maktab direktori, maktab kompyuter sinfi uchun sotib olmoqchi: 12 o'quvchi kompyuteri, 1 o'qituvchi kompyuteri, qo'shimcha qurilmalar, lekin aniq nima va qanday konfiguratsiya bo'lishi kerakligini bilmaydi. Uning 300 ming rubli bor. butun xarid uchun. Biz unga bu borada yordam berishimiz kerak”.
Simulyatsiya modeli ichida Ushbu holatda Kompyuterlarni yig'ish va sotish bilan shug'ullanadigan ikkita kompaniyaning ishi namoyish etiladi. O'yin modeli - bunday firmalarning ish kuni.
Dars ikkita asosiy bosqichni o'z ichiga oladi, ularning har birida ma'lum bir vazifa bajariladi.
Vazifa 1. - Blits turniri.
Vazifa 2. - Kompyuterni yig'ish (kompyuter konfiguratsiyasini aniqlash). Ushbu topshiriqni bajarish orqali talabalar kompyuterning tuzilishi haqida ilgari olingan bilimlarni va yangi tushunchalarni umumlashtiradilar va mustahkamlaydilar, funksionallik kompyuter komponentlari, bu komponentlarning navlari. Topshiriq oxirida talabalar yetkazib berish uchun texnik shartlar versiyasini taqdim etishlari kerak kompyuter uskunalari maktabga, kompyuter konfiguratsiyasi nima uchun ular ushbu maxsus variantni taklif qilishlarini asoslash bilan.

Darsni tashkil etish

Ishchi guruh har biri 4-6 kishidan iborat bir nechta o'yin guruhlariga bo'lingan. Guruh a'zolaridan biri muhandis (jamoa sardori) etib tanlanadi, qolganlari texnik sifatida ishlaydi. O'qituvchilar orasidan 3-4 nafar mutaxassisni oldindan taklif qilish kerak, ular o'yinchilarga ham, taqdimotchiga ham yordam beradi, javobning to'g'riligini nazorat qiladi va guruhlarning ishini baholaydi. Taqdimotchi o'yinni tashkil qilgan va ushbu sinfda dars beradigan informatika o'qituvchisi.

Dars jihozlari .
Har bir o'yin guruhida komponentlar va periferik qurilmalar tasvirlangan kartalar yoki taqdimot va narxlar ro'yxati bo'lishi kerak. Mutaxassislar reyting tizimiga ega qog'oz varaqlariga ega bo'lishi kerak. Komponentlar va tashqi qurilmalarning rasmlarini Internetdan nusxalash mumkin. Narxlar ro'yxatini har qanday kompyuter uskunalari do'konidan olish mumkin.

O'yin qoidalari.

O'yin o'yin guruhlari o'rtasidagi musobaqa shaklida bo'lib o'tadi, ularning vazifasi to'g'ri bajarilgan vazifalar va o'yin davomida xushmuomalalik uchun beriladigan maksimal ball to'plashdir.
O'yinchilar mutaxassislardan maslahat olishlari mumkin.
Taqdimotchi o'yinning borishiga ta'sir qilishi, mulohazalar va savollar berish orqali muhokamada qatnashishi mumkin.
O'yin oxirida o'yin uchun to'plangan umumiy ball hisoblab chiqiladi.

Baholash tizimi.
Vazifalarning to'g'ri bajarilishi quyidagi mezonlar bo'yicha baholanadi:

  • Yilni taqdimot, ratsionallik, aniqlik,
  • Hisob-fakturani to'g'ri tuzish va rasmiylashtirish.
  • Materialda orientatsiya
  • Nutq madaniyati
  • Qisqartirish
  • Mantiq va ishontirish
  • Muhim narsalarni ta'kidlash
  • Tinglovchilarni qiziqtirish qobiliyati

Har bir topshiriqni bajarish uchun maksimal ball soni - 5 ball.
O'yin ishtirokchilarining xatti-harakatlari quyidagi mezonlar bo'yicha baholanadi:
  • Guruhda o'zaro yordam
  • Hamkasblar bilan muloqot qilish qobiliyati
  • Guruhda ishni tashkil qilish qobiliyati
  • Muammolarni hal qilishda belgilangan muddatlarga rioya qilish qobiliyati
  • O'z ma'ruzachisi va boshqa guruh spikerining taqdimotlarini tinglash qobiliyati

Intizomni buzganlik uchun jarimalar:
  • Taqdimotchi yoki ekspertning har bir izohi - 1 ball
  • O'yin qoidalariga rioya qilmaslik - 2 ball
  • Qo'pol qoidabuzarlik - 5 ballgacha

Dars rejasi

  1. Tashkiliy vaqt - 1 min
  2. Asosiy bilimlarni yangilash (Blits-turnir) - 10 daqiqa
  3. Talabalar tomonidan umumlashtiruvchi va tizimlashtiruvchi xarakterdagi og'zaki topshiriqlarni jamoaviy bajarish, umumlashtirilgan ko'nikmalarni rivojlantirish, faktlar va hodisalarni umumlashtirish asosida umumlashtirilgan kontseptual bilimlarni shakllantirish; O'qituvchi tomonidan talabalarga topshiriqni bayon qilish: Buyurtmani yig'ish - 15 daqiqa (har bir guruh uchun: kompyuter yig'masini tayyorlash - 10 daqiqa, buyurtmachi bilan suhbat - 5 daqiqa). Taqdimot va topshirish xatini tayyorlash (10 daqiqa)
  4. Ishning borishini tekshirish, tuzatishlar (agar kerak bo'lsa) - 4 min
  5. Darsni yakunlash - 5 daqiqa

Darsning borishi

1. Tashkiliy vaqt - 1 min.

Ishtirokchilar oldindan tayinlangan rollarga qarab joy oladi: o'yin guruhlari, ekspert maslahatchilar, taqdimotchi.

2. Asosiy bilimlarni yangilash (Blits-turnir) - 10 daqiqa
Taqdimotchi ishtirokchilarga o'yinning didaktik maqsadi haqida ma'lumot beradi.
Etakchi: Salom. Bugun bizda g'ayrioddiy dars bor, biz avvalroq informatika darslarida "Kompyuter tuzilishi" mavzusida olgan bilimlarimizni umumlashtirishga va elektronda ishlash qobiliyatimizni namoyish etishga harakat qilamiz. Excel jadvallari, Power Point taqdimoti bilan Internetda ma'lumot qidiring. Oldingi darsda siz 2 guruhga bo'lingansiz va qabul qilingansiz uy vazifasi, Sankt-Peterburgdagi ikkita taniqli kompyuter do'konlarida narx siyosatini tahlil qiling: Kay va Computer World. Tasavvur qiling, bugungi kunda siz ushbu kompaniyalarning xodimlarisiz. Jamoa sardori kompaniya direktori, qolgan barcha yigitlar texnik va menejerlar. Sizning birinchi ish kuningiz boshlanadi. Buyurtmalar qabul qilinmaguncha, siz bo'sh vaqtingizni foydali o'tkazishingiz mumkin - blits-turnirda kompyuterning tuzilishi haqidagi bilimlaringizni ko'rsating.

3. Umumlashtiruvchi va tizimlashtiruvchi xarakterdagi og‘zaki topshiriqlarni talabalar tomonidan jamoaviy bajarish.

Blits-turnir uchun savollar:
1. Ana plataning xususiyatlari qanday?
2. Unda nima bor?
3. Protsessorning xususiyatlari qanday?
4. Qaysi qurilmalarning xarakteristikalari kompyuteringiz tezligini aniqlaydi?
5. Kengaytirish kartalarining turlarini va ular uchun ulagichlarning turlarini ayting.
6. Anakart va unga protsessor tanlashda nimalarga e'tibor berasiz?
7. Operativ xotiraning xususiyatlari qanday?

Blits-turnir davomida o'quvchilarga to'g'ri javob uchun chiplar beriladi. Keyin ballarni belgilashda ular umumlashtiriladi.

Blits-turnir davomida darsga taklif etilgan mehmonlar buyurtma blankalarini to'ldiradilar.
Buyurtma shakli: (taklif etilgan mehmonlar tomonidan to'ldiriladi)

  • Buyurtma miqdori: 300 ming rubl.
  • Kompyuterlar soni: talabalar uchun 12 ta va o'qituvchi uchun 1 ta kompyuter.
  • Qaysi protsessor asosidagi AMD yoki Intel kompyuterini sotib olishni xohlaysiz?_________________________________________________
  • Sizga karnaylar kerakmi? __________, qimmatmi, o'rtachami, arzonmi? (tagini chizish)
  • Sizga printer kerakmi? __________, qaysi?___________________________________
  • Menga skaner kerakmi, qaysi biri ________________________?
  • Internetga kirishni xohlaysizmi?____________________________
  • Kompyuteringizda teleko'rsatuvlarni tomosha qilishni xohlaysizmi?____________
  • Sizga proyektor kerakmi? ____________ Qaysi?______________________

Deyarli har bir kishi ertami-kechmi kompyuter sotib olishga majbur bo'ladi. Agar sizda allaqachon shaxsiy kompyuteringiz bo'lsa ham, siz baribir uni qachondir o'zgartirishni yoki yangisini sotib olishni xohlaysiz, chunki eskisi shunchaki yonib ketadi va uni ta'mirlab bo'lmaydi yoki shunchaki eskirib qoladi. Shunday qilib, hozir kompyuter sotib olish unchalik oson emas, to'g'rirog'i, uni sotib olish oson, lekin kerakli narsani tanlash qiyin. Bozorda juda ko'p turli xil komponentlar mavjud bo'lib, ularning kombinatsiyasi turli xil imkoniyatlarga olib keladi.
Shuning uchun kompyuterni qanday tanlashni aniq bilishga arziydi. Tanlovni faqat bitta savolni hal qilgandan so'ng boshlashingiz mumkin: "Sizga kompyuter nima uchun kerak?"

O'rnatishga buyurtma bering
Etakchi: Sizning kompaniyangiz buyurtma oldi. Buyurtmachi, maktab direktori Oleg Vadimovich Kuzmichev maktab kompyuter sinfi uchun sotib olmoqchi: 12 o'quvchi kompyuteri, 1 o'qituvchi kompyuteri va qo'shimcha qurilmalar, lekin ular aniq nima va qanday konfiguratsiya bo'lishi kerakligini bilmaydi. Uning 300 ming rubli bor. butun xarid uchun.
Sizning vazifangiz mijozga kompyuter konfiguratsiyasini aniqlashga yordam berishdir, ya'ni. kompyuter quvvatini, hajmini aniqlashga yordam beradi qattiq disk, operativ xotira, video karta, monitor turi va hajmi, kompakt disk turi, sichqoncha va klaviatura turi, printer turi, skaner, dinamiklarning mavjudligi va boshqalar.
Buyurtmani bajarish shartlari quyidagilardan iborat: bir tomondan, mijoz keraksiz buyumni sotib olmasligi kerak, ya'ni. agar kompaniya xodimi mijozning o'zi unga haqiqatan ham foydali bo'lmagan narsani tanlagan deb hisoblasa, u holda xodim buni aniq va ishonchli tarzda isbotlashi kerak; boshqa tomondan, unga aynan shu narsa kerak bo'lishini xuddi aqlli va ishonchli tarzda isbotlash kerak.

Har bir jamoa buyurtma oladi. O'yinchilar Internetdan foydalangan holda, maktab direktoriga nimani sotib olish kerakligini aniq etkazishga tayyorlanishlari, Excel elektron jadvallarida etkazib berish eslatmasini tuzishlari, Power Point taqdimotini tayyorlashlari va mijozni - direktorni, ekspertlarni va taqdimotchini ishontirishlari kerak. tovarni aynan sizning do'koningizda sotib olishingiz kerak. Kompaniya vakillari va mijozlar o'rtasidagi suhbatlar birin-ketin bo'lib o'tadi. Mijoz o'zini qanday tutishi, nimani so'rashi va qanday maqsadlarda kompyuterni talab qilishi haqida eslatmaga ega. Xaridor barcha a'zolar bilan muloqot qilishi kerak o'yin guruhi, har kim unga nimanidir tushuntirishi kerak. Har bir bosqich oxirida mijoz ushbu kompaniya xizmatidan qoniqqan yoki yo'qligini e'lon qiladi.

Hisob-faktura ________
(sana)

Mahsulot nomi Miqdor Narxi
Jami:
Hisob-fakturani bergan:______________________ (familiyasi I.O.)
Kompaniya xodimi uchun eslatma namunasi.
"Xaridorda bo'lgan to'liq miqdor uchun siz mahsulotni taklif qilishingiz kerak. Sizda faqat zaxirangiz bor Celeron protsessorlari 2400. Katta partiya keldi inkjet printerlar Epson va siz ularni zudlik bilan sotishingiz kerak. Sizda karnaylar yo'q, faqat naushniklar bor. Sizda atigi 512 MB operativ xotira qoldi."

Mijoz uchun eslatma namunasi
“Siz bilasizki, kompyuterning eng yangi brendi Pentium 4. Siz kompyuter yordamida fotosuratlarni chop etishni va dinamiklar orqali musiqa tinglashni xohlaysiz. Va siz tepada katta to'p bilan sichqonchani xohlaysiz.
Siz so'raysiz:

  • Pentium - bu kompyuterlar ishlab chiqaruvchi kompaniyaning nomi?
  • Xotira nima va u nima uchun?
  • CD ROM va DVD ROM o'rtasidagi farq nima?
  • Katta kubga o'xshash monitorlar va ingichka monitorlar o'rtasidagi farq nima?
  • Katta o'lchamdagi plakatlarni nimaga chop etishim mumkin?
Siz doimo nima uchun ular sizga boshqa emas, aynan shu narsani taklif qilishayotganiga hayron bo'lasiz.

4. Ishning bajarilishini tekshirish, tuzatishlar (agar kerak bo'lsa) Taqdimotchi o'yinning barcha ishtirokchilariga va har bir shaxsga umumiy baho beradi; muvaffaqiyatli va muvaffaqiyatsiz qarorlarga e'tibor qaratib, o'yinning butun jarayonini tahlil qiladi; o'yin ishtirokchilarining umumiy xatti-harakatlarini baholaydi - qiziqish, o'zaro yordam, innovatsion fikrlash, intizom va boshqalar.
Bundan tashqari, o'yinchilarning o'zlari o'yin haqida o'z fikrlarini bildirishlari ma'qul.

5. Darsni yakunlash. Shunday qilib, biz sizga qanday kompyuterlar kerakligini, bunday kompyuterni qanday tanlashni ko'rib chiqdik va hatto bilib oldik aniq misollar kompyuter qismlari, bu esa sotuvchiga ma'lum bir kompyuter modelini birgalikda tanlashda do'konda harakat qilishni osonlashtiradi. Siz qilishingiz kerak bo'lgan yagona narsa do'konga borib, sizga haqiqatan ham kerak bo'lgan narsani tanlang, bunda sizga chin dildan muvaffaqiyatlar tilayman.

Dars - "Kompyuterni yig'ish" biznes o'yini

Dars mavzusi: Kompyuterning asosiy qurilmalari.

Dars turi: yangi material bilan tanishish va o'rganganlaringizni mustahkamlash darsi.

Dars maqsadlari:

didaktik: talabalarni kompyuterning asosiy qurilmalari, ularning funktsiyalari va axborot bilan o'zaro ta'siri bilan o'yinli tarzda tanishtirish;

tarbiyaviy: talabalar birgalikda ishlashda muloqot qilish ko'nikmalarini egallashlari; ijodiy fikrlashni faollashtirish; talabalarning shaxsiy qiziqishlarini kuchaytirish; maktab o'quvchilarida o'z-o'zini tarbiyalash va o'z-o'zini tarbiyalash ko'nikmalarini shakllantirish;

tarbiyaviy: o‘quvchilarga krossvord yasashni va kitoblardan ma’lumotlarni izlashni o‘rgatish.

Dars g'oyasi.

Talabalarga quyidagilar taklif etiladi biznes o'yin holati:

“Shaharda bir nechta kompaniyalar bor - mas'uliyati cheklangan jamiyatlar (000) - buyurtma asosida kompyuter yig'ish. Har bir firmaning ma'lum bir kundagi ishi quyidagicha davom etadi. Ish kuni boshlanadi. Ertalab hali buyurtmalar yo'q va siz bo'sh vaqtingizda biror narsa qilishingiz mumkin, masalan, ishda ishlatiladigan so'zlardan krossvord yasash. Keyin buyurtma keladi: mijoz kompyuter sotib olishni xohlaydi, lekin bu kompyuter qanday konfiguratsiya bo'lishi kerakligini va kompyuter uchun qanday qo'shimcha uskunalar kerakligini aniq bilmaydi. Biz unga bu borada yordam berishimiz kerak”.

Simulyatsiya modeli bunda kompyuterlarni yig'ish va sotish bilan shug'ullanadigan kompaniyaning ishi ishtirok etadi.

O'yin modeli bunday kompaniyaning ish kuni.

Dars ikkita asosiy bosqichni o'z ichiga oladi, ularning har birida ma'lum bir vazifa bajariladi.

Vazifa 1 - krossvord yasash. Bu bosqichda o’quvchilar mavzu bo’yicha yangi tushunchalar bilan tanishadilar va shu tushunchalar yordamida krossvord tuzadilar.

2-topshiriq - kompyuterni yig'ish (kompyuter konfiguratsiyasini aniqlash). Bu topshiriqni bajarish orqali talabalar yangi tushunchalarning ta’riflari, EHMning tarkibiy qismlarining funksional imkoniyatlari va bu komponentlarning turlarini o‘rganadilar. Topshiriq oxirida talabalar kompyuter konfiguratsiyasi variantini nima uchun bu variantni taklif qilishlarini asoslab berishlari kerak.

Darsni tashkil etish.

Ishchi guruh har biri 4 kishidan iborat bir nechta o'yin guruhlariga (jamoalarga) bo'lingan. Guruh a'zolaridan biri muhandis (jamoa sardori) etib tanlanadi, qolganlari texnik sifatida ishlaydi. O'yin davomida o'yinchilarga ham, etakchiga ham yordam beradigan o'rta maktab o'quvchilari yoki o'qituvchilardan 3-4 nafar mutaxassisni oldindan taklif qilish kerak: maslahatlar berish, topshiriqlarning bajarilishini tekshirish, javoblarning to'g'riligini nazorat qilish va ishini baholash. guruhlar. Taqdimotchi o'yinni tashkil qilgan va ushbu guruhda dars beradigan informatika o'qituvchisi.

Dars turi: Mavzular bo'yicha bilimlarni umumlashtirish va tizimlashtirish darsi:"Kompyuter tuzilishi" va "Excel elektron jadvallari yordamida ma'lumotlarni qayta ishlash va hisoblash" Dars turi: biznes o'yiniTexnologiya: o'yin texnologiyasi

Dars maqsadlari:

    “Kompyuter tuzilishi” mavzusidagi bilimlarni takrorlash va umumlashtirish.

    Excel elektron jadvallari bilan ishlash bo'yicha amaliy ko'nikmalarni mustahkamlash va ularni haqiqiy muammoni hal qilish uchun qo'llash.

O'yin qoidalari

O'yin o'yin guruhlari o'rtasidagi musobaqa shaklida bo'lib o'tadi, ularning vazifasi topshiriqni to'g'ri bajarish va o'yin davomida xushmuomalalik uchun beriladigan maksimal ball to'plashdir.
Taqdimotchi - o'qituvchi o'yinning borishiga ta'sir qilishi, muhokamada qatnashishi, izohlar berishi va savollar berishi mumkin.
O'yin oxirida guruhlarning butun o'yin uchun to'plagan umumiy ballari hisoblab chiqiladi va ma'lum miqdordagi ball uchun (boshlovchi tomonidan belgilanadi) har bir o'yinchi ijobiy ball oladi.
Har bir topshiriqni bajarish uchun maksimal ball soni - 5 ball. Intizomni buzganlik uchun jarima solinadi.

Vazifaning bajarilishi quyidagi mezonlar bo'yicha baholanadi:

    Hisob-kitoblarning to'g'riligi;

    Hujjatning to'g'ri rasmiylashtirilishi, topshiriqda qayd etilgan barcha talablarga muvofiqligi - karta;

    muammoni hal qilishda belgilangan muddatlarga rioya qilish qobiliyati

O'yin ishtirokchilarining xatti-harakatlari quyidagi mezonlar bo'yicha baholanadi:

    guruhda o'zaro yordam;

    hamkasblar bilan muloqot qilish qobiliyati;

    guruhda ishni tashkil etish qobiliyati;

    ma'ruzachi va boshqa guruhning ma'ruzachisi taqdimotini tinglash qobiliyati.

O'yin davomida xushmuomalalik uchun ball soni 5 tani tashkil etadi va taqdimotchi va mutaxassislarning ixtiyoriga ko'ra yana bir nechta ball qo'shilishi mumkin.

Intizomni buzganlik uchun jarimalar:

    taqdimotchi yoki ekspertning har bir izohi – 1 ball;

    o'yin qoidalariga rioya qilmaslik - 2 ball;

    qo'pol qoidabuzarlik - 5 ballgacha.

Dars rejasi

    O'yin qoidalari bilan tanishish, tezkor so'rov, taklif qilingan mehmonlar tomonidan buyurtma shaklini to'ldirish - 5 min.

    Buyurtmani bajarish va kreditni hisoblash (elektron jadvallar bilan ishlash) 20 min

    mijozlar bilan suhbatlar 10 min.

    Xulosa - 5 min.

Darsning borishi

    O'qituvchi dars mavzusini, darsning maqsadini va o'quvchilar dars davomida nima qilishlari kerakligini aytadi.

    Talabalar kompyuter kompaniyasini tashkil qilishlari va unga nom berishlari kerak.

    Xaridor uchun buyurtmani to'ldiring - 2 nusxada kompyuter sotib olish uchun hisob-fakturani tayyorlang va chop eting.

    Kompyuter sotib olish uchun kreditni hisoblang

    Xodimlaringiz uchun ish haqini hisoblang

    Tayyorgarlik bosqichi va o'tgan material bo'yicha tezkor so'rov.

Talabalar 2 ta jamoaga (2 ta kompaniya) bo'lingan va turli stollarda joylashadilar.
O'yin guruhlari 1 ta kapitanni (kompaniya direktori) tanlaydi, u butun jamoaning ishini muvofiqlashtiradi va barcha ishtirokchilarga yordam beradi, bankning 1 vakili, kompaniya xodimlari uchun ish haqini hisoblash uchun 1 hisobchi, buyurtmalar ijrochilari - 4 kishi. (direktor buyurtma ijrochisi ham bo'lishi mumkin). Ekspertlar (hakamlar hay'ati) taklif etilgan mehmonlar yoki o'yin ishtirokchilari orasidan tanlanadi.

Blits so'rovi uchun savollar:
1. Ana plataning xususiyatlari qanday?
2. Unda nima bor?
3. Protsessorning xususiyatlari qanday?
4. Qaysi qurilmalarning xarakteristikalari kompyuteringiz tezligini aniqlaydi?
5. Kengaytirish kartalarining turlarini va ular uchun ulagichlarning turlarini ayting.
6. Anakart va unga protsessor tanlashda nimalarga e'tibor berasiz?
7. Operativ xotiraning xususiyatlari qanday?

Blits-so'rov davomida o'quvchilarga to'g'ri javob uchun chiplar beriladi. Keyin ballarni belgilashda ular umumlashtiriladi. Tez so'rov davomida darsga taklif qilingan mehmonlar (yoki o'yinda ishtirok etmagan talabalar) buyurtma shakllarini to'ldiradilar.

    Buyurtmalarni bajarish.

Etakchi . Sizning kompaniyangiz 2 ta buyurtma oldi.
1-jamoaga buyurtmalar:
1-buyurtma:
Xaridor sizdan unga periferik qurilmalarsiz, lekin dinamiklari bo'lgan eng arzon kompyuterni qurishingizni so'raydi.

2-tartib:

    Buyurtma miqdori ____________

    Menga skaner kerakmi?__________________________

2-jamoaga buyurtmalar:
Xaridor sizdan unga eng yaxshi va eng qimmat kompyuterni periferik qurilmalarsiz, lekin dinamiklar bilan qurishingizni so'raydi. Men diagonali 17 dyuymli monitor sotib olmoqchiman.
Buyurtma berishda ma'lumotlarni narx bo'yicha saralashdan foydalaning!

2-tartib:
Buyurtma shakli: (taklif etilgan mehmonlar tomonidan to'ldiriladi)

    Buyurtma miqdori ____________

    Qaysi protsessor asosidagi AMD yoki Intel kompyuterini sotib olishni xohlaysiz?________

    Sizga karnaylar kerakmi? __________, qimmatmi, o'rtachami, arzonmi? (tagini chizish)

    Sizga printer kerakmi? __________, qaysi?___________________________________

    Menga skaner kerakmi?__________________________

    Internetga kirishni xohlaysizmi?_________________

    Kompyuteringizda teleko'rsatuvlarni tomosha qilishni xohlaysizmi?____________

Hisob-fakturalarni Excelda tayyorlashingiz va ularni 2 nusxada chop etishingiz kerak - biri mijoz uchun, ikkinchisi taqdimotchi uchun. Hisob-fakturada kompaniya nomi, logotipi, manzili va telefon raqamingiz bo‘lishi kerak. Kompyuterlarda ishlarni bajarish uchun allaqachon haqiqiy narxlar ro'yxati mavjud (kompyuter kompaniyalaridan olingan).
Buyurtma namunasi:

Excel elektron jadvallarida buyurtma bering
quyida bayon qilinganidek:

Logotip
va kompaniya nomi

Manzil: Telefon

Hisob-faktura ________
(sana)

Mahsulot nomi

Miqdor

Narxi

Jami:

Hisob-faktura ___________________________ tomonidan berilgan (I.O. familiyasi)

Mijozlardan biri kompyuter sotib olish uchun bankdan kredit olmoqchi. Bank vakillari. Hisob-kitoblar oxirida u mijozning har oy qancha to'lashi va oxirida (yil uchun) qancha miqdorda ortiqcha to'lashi haqida xabar berishi kerak. O'yinchilar - bank vakillari - o'z kompyuterlarida o'tirib, Excel elektron jadvallarida oldindan tayyorlangan faylni ochadilar.

Bitta buyruq uchun:
Kredit berish shartlari. Kredit muddati - 12 oy.
Yillik foiz stavkasi 18%
Kredit hisobini yuritish uchun to'lov oylik kredit to'lovlari summasining 1,5% ni tashkil qiladi (foiz stavkasidan tashqari).
Xaridor _________ rubl uchun kredit olishni xohlaydi. kompyuter sotib olish uchun.
Kreditdan foydalanganlik uchun foizlarni hisobga olgan holda, to'lovchining bankka har oy qancha to'lashi kerakligini hisoblang. U oxir-oqibat qancha to'laydi?

Boshqa buyruq uchun:
Kredit berish shartlari.
Kredit muddati - 6 oy.
Foiz stavkasi yiliga 14%
Kredit hisobini yuritish uchun to'lov oyiga kredit summasining 1,5% ni tashkil qiladi.

Xaridor ___________ rubl uchun kredit olishni xohlaydi. kompyuter sotib olish uchun.

Kredit muddati

Kredit uchun foiz stavkasi

Kredit hisobini yuritish uchun to'lov

Kredit miqdori

Oylik to'lovlar miqdori (kreditdan foydalanganlik uchun foiz stavkasidan tashqari)

Yil uchun kredit uchun foiz stavkasi bo'yicha to'langan summa

Oyiga kredit uchun foiz stavkasi bo'yicha to'lanadigan miqdor

Oyiga hisobni saqlash uchun to'langan miqdor

Foiz stavkasi bo'yicha to'langan summani va kredit hisobini yuritish uchun to'langan summani hisobga olgan holda bankka oylik to'lov

Umumiy miqdor (yiliga)

Ortiqcha to'lov

Bu vaqtda buxgalter kompaniya xodimlarining ish haqini hisoblash uchun ketadi.
Buxgalter talabasi alohida kompyuterda o'tiradi, u erda elektron jadval oldindan tayyorlangan, unda u tezda hisob-kitoblarni amalga oshirishi kerak.

p/p

Familiyasi, ismi, otasining ismi

Ish haqi

Bonus, 25%
maoshdan

Daromad solig'i, ish haqining 13%

Pensiya jamg'armasi solig'i, 2%

Jami chiqarilishi kerak

Keyinchalik, jamoalar mijozlar uchun kompyuter konfiguratsiyasi variantlarini taklif qiladilar (haqiqiy narxlar ro'yxatidan foydalangan holda).
Kompaniya jamoasi vakillari va mijozlar o'rtasidagi suhbatlar birin-ketin bo'lib o'tadi. Mijozlar taqdim etilgan hisob-fakturalar haqida savollar beradigan mehmonlarga taklif qilinadi.

    Darsni yakunlash

Taqdimotchi o'yinning barcha ishtirokchilariga va har bir shaxsga umumiy baho beradi; o'yin ishtirokchilarining umumiy xulq-atvorini baholash - qiziqish, o'zaro yordam, innovatsion fikrlash, intizom va boshqalar.
Bundan tashqari, o'yinchilarning o'zlari o'yin haqida - uning mazmuni, tashkil etilishi haqida o'z fikrlarini bildirishlari, shuningdek, uni takomillashtirish bo'yicha takliflar berishlari ma'qul.

Yaxshi ishingizni bilimlar bazasiga topshirish juda oson. Quyidagi shakldan foydalaning

Talabalar, aspirantlar, bilimlar bazasidan o‘z o‘qishlarida va ishlarida foydalanayotgan yosh olimlar sizdan juda minnatdor bo‘lishadi.

http://www.allbest.ru/ saytida joylashtirilgan

Informatika darsida "Kompyuterni yig'ish" biznes o'yini

Ko‘rinib turibdiki, har qanday fanni o‘qitishni shunday tashkil etish kerakki, o‘quvchilar darsga qiziqsin, ular o‘zlari yangi bilim olishga intilsinlar va o‘qituvchi ularni o‘quv materialini o‘zlashtirishga majburlashi shart emas. "Informatika" fani, bir tomondan, yanada qulayroq holatda, chunki darslarda kompyuterdan foydalanish bolalar uchun allaqachon jozibador. Ammo, boshqa tomondan, ko'plab talabalar kompyuterni faqat o'yinlar bilan bog'lashadi va bolalarni kompyuterdan nafaqat o'yin maqsadlarida, balki ishda ham foydalanishga o'rgatish kerak.

Ushbu muammolarni hal qilish rivojlanish texnikasidan foydalanish bilan bog'liq. O‘quvchilarning darsda samarali va faol bo‘lishlari uchun faol ta’lim usullaridan foydalanish zarur. Bunday usullar o‘quvchilarning o‘quv jarayonida yuqori ishtiroki bilan ajralib turadi va o‘quvchilarni faollikka undaydi. Ushbu usullardan foydalangan holda darslarda talabalar o'zlari qaror qabul qiladilar. Ular o'quvchilarning aqliy jarayonlarining yo'naltirilgan faoliyatini ta'minlaydi: muammoli vaziyatlardan foydalanganda fikrlashni rag'batlantiradi, darsdagi asosiy narsani eslab qolishni ta'minlaydi, fanga qiziqish uyg'otadi va mustaqil bilim olish ehtiyojini rivojlantiradi.

Faol ta'lim usullaridan biri bu biznes o'yini. Tadqiqot natijalari shuni ko'rsatadiki, ishbilarmon o'yinlardan foydalanish ma'lum fanlarni o'rganish uchun ajratilgan vaqtni 30-50% ga qisqartirishi va o'quv materialini o'zlashtirishga katta ta'sir ko'rsatishi mumkin. O'quv jarayoni yanada ijodiy bo'ladi. Maftunkor. Ishbilarmonlik o'yinlarida talabalarning faolligi o'zini shunchalik aniq namoyon qiladi va shu qadar uzoq davom etadiki, ular hatto majburiy faoliyat haqida gapirishadi.

Ishbilarmonlik o'yini - bu bir nechta o'yinchilar o'zaro ta'sir qiladigan, haqiqiy vaziyatni taqlid qiladigan vaziyatda qarorlar qabul qiladigan va etakchi o'yinni boshqaradigan, o'yinchilarning harakatlarini tahlil qiladigan va baholaydigan jamoaviy hodisa. Har bir ishtirokchi o'z rolini o'ynaydi, qaror qabul qiladi va natijani tezda ko'ra oladi, shu bilan o'z tajribasiga ega bo'ladi. O'yinning asosiy elementi - taqlid mexanizmi, ya'ni. real holatga yaqin vaziyatni modellashtirish.

Dars - o'yin " Assambleyakompyuter"

Turidars: yangi material bilan tanishish va o'rganganlaringizni mustahkamlash darsi.

Maqsadlardars:

Didaktik: o‘quvchilarni kompyuterning asosiy qurilmalari va ularning vazifalari bilan o‘ynoqi tarzda tanishtirish;

Tarbiyaviy: talabalar birgalikda ishlashda muloqot qilish ko'nikmalarini egallashlari; ijodiy fikrlashni faollashtirish; talabalarning shaxsiy qiziqishlarini kuchaytirish; o'quvchilarda o'z-o'zini tarbiyalash va o'z-o'zini tarbiyalash ko'nikmalarini shakllantirish.

Oʻyin: o‘quvchilarga krossvord yasashni va kitoblardan ma’lumotlarni izlashni o‘rgatish.

Fikrdars. O'quvchilarga biznes o'yinining quyidagi holati taklif etiladi: “Shaharda bir nechta kompaniyalar mavjud - mas'uliyati cheklangan jamiyatlar (MChJ) - har bir kompaniyaning bir kun davomida ishi quyidagicha davom etadi ertalabdan boshlab hech qanday buyurtma yo'q va siz bo'sh vaqtingizda biror narsa qilishingiz mumkin, masalan, ishingizda ishlatiladigan so'zlardan krossvordlar yasashingiz mumkin. Keyin buyurtma keladi: mijoz kompyuter sotib olishni xohlaydi, lekin qiladi Bu qanday konfiguratsiya bo'lishi kerakligini va unga kompyuter uchun qanday qo'shimcha jihozlar kerakligini bilmayman."

Bu holda simulyatsiya modeli kompyuterlarni yig'ish va sotish bilan shug'ullanadigan kompaniyaning ishi. O'yin modeli - bunday kompaniyaning ish kuni.

Dars ikkita asosiy bosqichni o'z ichiga oladi, ularning har birida ma'lum bir vazifa bajariladi.

Dars o'yin modeli kompyuter

Mashq qilish 1 . - Krossvord yasash. Bu bosqichda o’quvchilar mavzu bo’yicha yangi tushunchalar bilan tanishadilar va shu tushunchalar yordamida krossvord tuzadilar.

Mashq qilish 2 . - kompyuterni yig'ish (kompyuter konfiguratsiyasini aniqlash). Ushbu topshiriqni bajarish orqali talabalar yangi tushunchalar, kompyuterning tarkibiy qismlarining funksionalligi va bu komponentlarning turlarini o'rganadilar. Topshiriq oxirida talabalar kompyuter konfiguratsiyasi variantini nega aynan shu variantni taklif qilayotganliklarini asoslab berishlari kerak.

Darsni tashkil etish

Ishchi guruh har birida 2-4 kishidan iborat bir nechta o'yin guruhlariga bo'lingan. Guruh a'zolaridan biri muhandis (jamoa sardori) etib tanlanadi, qolganlari texnik sifatida ishlaydi. O'qituvchilar orasidan 3-4 nafar mutaxassisni oldindan taklif qilish kerak, ular o'yinchilarga ham, taqdimotchiga ham yordam beradi, javobning to'g'riligini nazorat qiladi va guruhlarning ishini baholaydi. Taqdimotchi o'yinni tashkil qilgan va ushbu sinfda dars beradigan informatika o'qituvchisi.

Uskunalar dars .

Har bir o'yin guruhida komponentlar va periferik qurilmalar tasvirlari va narxlar ro'yxati bo'lgan kartalar bo'lishi kerak. Mutaxassislar reyting tizimiga ega qog'oz varaqlariga ega bo'lishi kerak. Bundan tashqari, so'zlar bilan chiziqlar - kompyuter atamalari, shuningdek, krossvord yaratish uchun Excel varag'i tayyorlanishi kerak.

Komponentlar va tashqi qurilmalarning rasmlari Internetdan ko'chirilishi mumkin. Narxlar ro'yxatini har qanday kompyuter texnikasi do'konidan olish mumkin.

Qoidalaro'yinlar.

O'yin o'yin guruhlari o'rtasidagi musobaqa shaklida bo'lib o'tadi, ularning vazifasi to'g'ri bajarilgan vazifalar va o'yin davomida xushmuomalalik uchun beriladigan maksimal ball to'plashdir.

O'yinchilar mutaxassislardan maslahat olishlari mumkin.

Taqdimotchi o'yinning borishiga ta'sir qilishi, mulohaza yuritish va savollar berish orqali muhokamada qatnashishi mumkin.

O'yin oxirida o'yin uchun to'plangan umumiy ball hisoblab chiqiladi.

Baholash tizimi.

Vazifalarning to'g'ri bajarilishi quyidagi mezonlar bo'yicha baholanadi:

Vazifa 1

· Yilni krossvord tuzilishi

· To'g'rilik

· Ratsionallik

· Aniqlik

Vazifa 2

· Materialda orientatsiya

· Nutq madaniyati

· Qisqalik

Mantiqiy va ishonarli

· Muhim narsalarni ta'kidlash

· Tomoshabinlarni jalb qilish qobiliyati

Har bir topshiriqni bajarish uchun maksimal ball soni - 5 ball.

O'yin ishtirokchilarining xatti-harakatlari quyidagi mezonlar bo'yicha baholanadi:

· Guruhda o'zaro yordam

· Hamkasblar bilan muloqot qilish qobiliyati

· Guruhda ishni tashkil etish qobiliyati

· Muammolarni hal qilishda belgilangan muddatlarga rioya qilish qobiliyati

· O'z ma'ruzachisi va boshqa guruh spikerining taqdimotlarini tinglash qobiliyati

Intizomni buzganlik uchun jarimalar:

· Taqdimotchi yoki ekspertning har bir izohi - 1 ball

· O'yin qoidalariga rioya qilmaslik - 2 ball

· Qo'pol qoidabuzarlik - 5 ballgacha

Dars rejasi

1. Tayyorgarlik bosqichi - 5 min

2. Krossvord tuzish - 20 daqiqa

3. kompyuterni yig'ish - 50 daqiqa (har bir guruh uchun: kompyuter to'plamini tayyorlash - 10 daqiqa, mijoz bilan suhbat - 10 daqiqa)

4. Darsni yakunlash - 5 daqiqa

Darsning borishi

1. Tayyorgarlik bosqichi

Ishtirokchilar oldindan tayinlangan rollarga qarab joy oladi: o'yin guruhlari, ekspert maslahatchilar, taqdimotchi.

Taqdimotchi ishtirokchilarga o'yinning didaktik maqsadi haqida ma'lumot beradi.

Xost: Guruhlaringizning har biri mas'uliyati cheklangan jamiyat tashkil qilgan. Biznesingizga nom bering.

Yigitlar o'z kompaniyalari - jamoalarning nomlarini o'ylab topadilar.

Xost: Sizning birinchi ish kuningiz boshlanadi. Buyurtmalar kelguniga qadar siz bo'sh vaqtingizni foydali o'tkazishingiz mumkin - kompyuter shartlaridan foydalangan holda krossvord yaratishga harakat qiling.

2. Krossvord tuzish.

Har bir jamoaning o'yinchilari bitta kompyuter yonida o'tirishadi. Har bir jamoa krossvordni bajarish uchun so'zlar yozilgan chiziqlar oladi. Chiziqlar ikki tomonlama: bir tomonda so'z gorizontal yoziladi, ikkinchi tomonda xuddi shu so'z vertikal ravishda yoziladi. O'yinchilar ushbu so'zlardan krossvord - kompyuter yonidagi stol ustidagi chiziqlarni birlashtirdilar. Keyin ular krossvordni qayta chizadilar Excel varag'i, kompyuterda oldindan tayyorlangan. Ular so‘zlarni raqamlab, rasm ko‘rinishida krossvordga savollar tuzadilar.

Jamoalar o'z qarorlarini mutaxassislarga topshiradilar.

3. Kompyuterni yig'ish

Xost: Bizning kompaniyamiz buyurtma oldi. Xaridor kompyuterni yig'ishni so'raydi, lekin u qanday konfiguratsiya bo'lishi kerakligini va unga qanday qo'shimcha uskunalar kerakligini aniq bilmaydi. Mijoz bu kompyuterdan ham ish, ham o‘yin uchun foydalanmoqchi. U 700 dollardan ko'p bo'lmagan pul to'lashi mumkin (bu vazifa 1 jamoa uchun, boshqasi uchun 750, 800 va hokazo bo'lishi mumkin). Sizning vazifangiz mijozga kompyuter konfiguratsiyasini aniqlashga yordam berishdir, ya'ni. kompyuterning quvvatini, qattiq disk hajmini, operativ xotirani, video kartani, monitor turi va hajmini, CD disk turini, sichqoncha va klaviatura turini, printer turini, skanerni, dinamiklar mavjudligini, raqamli kamerani aniqlashga yordam beradi, va hokazo.

Buyurtmani bajarish shartlari quyidagilardan iborat: bir tomondan, mijoz keraksiz buyumni sotib olmasligi kerak, ya'ni. agar kompaniya xodimi mijozning o'zi unga haqiqatan ham foydali bo'lmagan narsani tanlagan deb hisoblasa, u holda xodim buni aniq va ishonchli tarzda isbotlashi kerak; boshqa tomondan, aniq va ishonchli tarzda unga ushbu aniq narsa kerak bo'lishini isbotlash kerak.

Har bir jamoa komponentlar va periferik qurilmalar tasvirlangan bir nechta rasmlarni oladi. O'yinchilar darslikdan foydalanib, rasmda ko'rsatilgan narsalar haqida aniq gapirishga tayyor bo'lishlari kerak, tasvirlangan ob'ekt kompyuterning ishlashi uchun majburiymi yoki yo'qmi va uning funksionalligini tasavvur qilish kerak.

Keyinchalik, jamoalar ma'lum miqdor uchun kompyuter konfiguratsiyasi variantini taklif qilishadi va mijozni aynan shu konfiguratsiyadagi kompyuterni sotib olishga ishontirishadi.

Kompaniya vakillari va mijozlar o'rtasidagi suhbatlar birin-ketin bo'lib o'tadi. Mutaxassislar mijoz sifatida ishlaydi. Har bir jamoa bilan bitta mijoz gaplashadi. U o'zini qanday tutish kerakligi, nima so'rash kerakligi va qanday maqsadda kompyuter kerakligi haqida eslatmaga ega. Mijoz o'yin guruhining barcha a'zolari bilan muloqot qilishi kerak, har kim unga nimanidir tushuntirishi kerak. Har bir bosqich oxirida mijoz ushbu kompaniya xizmatidan qoniqqan yoki yo'qligini e'lon qiladi.

Kompaniya xodimi uchun eslatma namunasi.

"Xaridor ega bo'lgan to'liq miqdor uchun siz mahsulotni taklif qilishingiz kerak. Sizda faqat Celeron 1200 protsessorlari mavjud. Epson inkjet printerlarining katta partiyasi keldi va siz ularni zudlik bilan sotishingiz kerak. Sizda dinamiklar yo'q. zaxirada, sizda faqat naushniklar bor Operativ Sizda faqat 128 MB xotira qolgan.

Mijoz uchun eslatma namunasi

"Siz bilasizki, kompyuterning eng soʻnggi brendi Pentium 4. Siz kompyuter yordamida suratlarni chop etishni va dinamiklar orqali musiqa tinglashni xohlaysiz. Va sizga tepasida katta sharli sichqoncha kerak.

Siz so'raysiz:

· Pentium - kompyuterlar ishlab chiqaruvchi kompaniyaning nomi?

· Xotira nima va u nima uchun kerak?

· CD ROM va DVD ROM o'rtasidagi farq nima?

· Katta o'lchamdagi plakatlarni nimaga chop etishim mumkin?

Siz doimo nima uchun ular sizga boshqa emas, aynan shu narsani taklif qilishayotganiga hayron bo'lasiz.

4. Darsni yakunlash.

Taqdimotchi o'yinning barcha ishtirokchilariga va har bir shaxsga umumiy baho beradi; muvaffaqiyatli va muvaffaqiyatsiz qarorlarga e'tibor qaratib, o'yinning butun jarayonini tahlil qiladi; o'yin ishtirokchilarining umumiy xatti-harakatlarini baholaydi - qiziqish, o'zaro yordam, innovatsion fikrlash, intizom va boshqalar.

Bundan tashqari, o'yinchilarning o'zlari o'yin haqida o'z fikrlarini bildirishlari ma'qul.

Allbest.ru saytida e'lon qilingan

Shunga o'xshash hujjatlar

    Dars maktabda o'quv jarayonini tashkil etish shakli sifatida. Informatika darslarini tashkil etish va o`tkazishning uslubiy xususiyatlari. Ishbilarmonlik o'quv o'yinlarining paydo bo'lishi va tarqalishi tarixi. Darsdagi “Informatika” fanining mazmuni ishbilarmonlik o`yini.

    kurs ishi, 25.11.2012 qo'shilgan

    Shaxsiy kompyuterning rivojlanish tarixi. O'quv jarayonida kompyuterdan vosita sifatida foydalanish. Texnologiya darslarida shaxsiy kompyuterdan foydalanish tahlili. Interfaol o`qitish vositalarining turlari. Zamonaviy texnologiya darsi modeli.

    dissertatsiya, 29/05/2015 qo'shilgan

    Talabalarga dars berishda ularning yosh xususiyatlari va nutq madaniyatini shakllantirishga ta’sir etuvchi omillarni hisobga olgan holda informatika tushunchalarini shakllantirish usullarini tahlil qilish. Mavzuni o'rganish metodikasini ishlab chiqish " Uskuna informatika darslarida kompyuter”.

    dissertatsiya, 2011-06-20 qo'shilgan

    Maktablar uchun raqamli ta’lim resurslarining tushunchasi, tasnifi va didaktik vazifalari, muammolari va ulardan foydalanish istiqbollari. Informatika darslarida kompyuterdan foydalanish usullari. Kompyuter yordamida algebra bo'yicha o'quv mashg'ulotining qisqacha mazmuni.

    kurs ishi, 22.10.2012 qo'shilgan

    O`quv o`yinlaridan foydalangan holda darsda o`quvchilarning aqliy faoliyatini faollashtirish, ularni tashkil etishning qonuniyatlari va tamoyillari, mazmun asoslari. Ta'limda o'yinning roli chet tili: o'yin faoliyatining tasnifi; kompyuterdan foydalanish.

    kurs ishi, 2012-06-11 qo'shilgan

    Afzalliklar o'quv faoliyati jarayonida kompyuterlardan foydalanish. Kompyuterni o'qitishning kamchiliklari. Kompyuter yordamida darsni tashkil etishning asosiy vazifalari. Darsni rejalashtirish va oqim sxemasi. Sanitariya-gigiyena talablari.

    taqdimot, 12/10/2011 qo'shilgan

    Mohiyat o'yin faoliyati pedagogik texnologiya sifatida, uning vazifalari. Dars shakllarida o'yin texnikasi va vaziyatlarni amalga oshirish. Rolli o'yin sinfda o'quv faoliyatini tashkil etish usuli sifatida Ingliz tili. Uni amalga oshirish bosqichlari.

    kurs ishi, 03/07/2017 qo'shilgan

    Shaxsiy kompyuter yordamida o'qitishni tashkil etish usullari va tamoyillari. Shaxsiy kompyuter o'qitish vositasi sifatida. Sinfda taqdimotlardan foydalanish. “Raqam tizimlari” informatika darsining mualliflik ishlanmasi. Yangi material taqdimoti.

    referat, 30.01.2011 qo'shilgan

    Innovatsiya darsi qanday zamonaviy shakl darsni tashkil etish. Ishbilarmonlik o'yini - innovatsion dars turi. “Materialshunoslik” darsida “Poʻlatlar tushunchalari, ularning tasnifi va markalash tamoyillari” mavzusida ishbilarmonlik oʻyinini oʻtkazish dizayni va metodikasi.

    kurs ishi, 2008-01-22 qo'shilgan

    Tadqiqotning mohiyati va xususiyatlari dasturiy ta'minot Maktab informatika kursida kompyuterlar. Asosiy kompyuter qurilmalarining xarakteristikalari. “Informatika asoslari va kompyuter texnologiyasi"O'rta maktabda.

"Tizim bloki qurilmasi" - Qattiq disk, video karta. Video karta. IN zamonaviy kompyuterlar kamdan-kam hollarda o'rnatiladi. Disk drayveri - bu floppi disklardagi ma'lumotlarni o'qish/yozish uchun mo'ljallangan qurilma. Anakart, protsessor, operativ xotira. Quvvat bloki. Karta o'quvchilari bir-biridan farq qiladi tezlik xususiyatlari o'qish / yozish ma'lumotlari.

"Kompyuter nimadan iborat" - PWR-SW - kompyuterni yoqish uchun xizmat qiladi. Quvvatlantirish manbai. SPEAKER - karnay kompyuterning noto'g'ri ishlashini aniqlash uchun ishlatiladi. Tasvir sifati ham video kartaga bog'liq. Video karta. 5. Ram. Aynan shu holatda protsessor to'g'ri o'rnatiladi. Sovutgich protsessorni sovutish uchun ishlatiladi.

"Kompyuter qurilmasi diagrammasi" - Kirish qurilmasi. Uzoq muddatli xotira. Monitor Printer (Lazer, inkjet, matritsa) Dinamiklar (Akustik. RAM. Asosiy chiziq. Dinamiklar, naushniklar). Chiqish qurilmasi. MARKAZIY PROTSESSOR. Kompyuter diagrammasi. Ram Klaviatura sichqonchasi Grafik planshet Skaner Raqamli kamera Mikrofon.

"Kompyuter va uning qurilmalari" - RAM quyidagi vazifani bajaradi: Mavzu bo'yicha test. Kompyuter yoqilgan paytda qanday amallarni bajarish tavsiya etilmaydi? 1. End 2. Bo‘shliq 3. Shift 4. Home 5. Esc 6. Page Up 7. ? 8.Kirish. A) faqat ma'lumotni o'qish; B) energiyaga qaramlik; B) axborotni qayta yozish; D) axborotni qisqa muddatli saqlash. A) tashqi xotira; B) monitor; B) protsessor; D) klaviatura.

"Kompyuter uchun sxema" - Kompyuterning ishlashi paytida ma'lumotlar qanday oqadi? Kirish qurilmalari. Chiqish qurilmalari. Klaviatura skaneri Mikrofon Raqamli kameralar Raqamli kameralar. Xotira. Monitorlar Printerlar Naushniklar, dinamiklar Plotterlar (grafik plotterlar). Kompyuter diagrammasi. Ichki (operatsion) Tashqi. Protsessorlar.

"Kompyuter tuzilishi" - foydalanuvchi ma'lumotlarini kiritish uchun mo'ljallangan. Axborotni chiqarish va ko'rsatish qurilmalari: Ushbu qurilma telefon tarmog'i orqali ma'lumot almashish uchun foydalaniladi. Qurilmalar « virtual haqiqat" Skanerlar chizmalarni kompyuterga kiritishi mumkin. Kompyuterning tuzilishi. 3D ko'zoynak.

Mavzuda jami 25 ta taqdimot mavjud

© 2024 ermake.ru -- Kompyuterni ta'mirlash haqida - Axborot portali